ALCGPSC 016/23
SUBJ: PY23 ADPL CWO APPOINTMENT BOARD PRE-BOARD ELIGIBILITY LIST AND PACKAGE
SUBMISSION GUIDANCE
A. Officer Accessions, Evaluations, and Promotions, COMDTINST M1000.3(series)
B. ALCGPSC 140/22
C. Active Duty CWO Appointment Guide
D. Appointing Warrant Officers, COMDTINST M1420.1(series)
E. The CG Correspondence Manual, COMDTINST M5216.4D
1. The following list, sorted alphabetically by specialty, constitutes the
primary and alternate candidates for the Chief Warrant Officer Appointment
Board convening 3 APR 2023:
a. AVIATION ENGINEERING - AVI
NO RATE NAME UNIT
1 AMTC BARNETT, JACOB ALC MRS PROG DEPOT MAINT BR
2 AETC BARTHOLOMEW, KEVIN ATTC AET SCHOOL BR
3 AMTC BRANSCOMB, JEREMIAH AIRFAC NEWPORT
4 AETC BROWNING, JASON AIRSTA SAN FRANCISCO
5 AMTC CUMMINGS, TIMOTHY ALC INDUSTRIAL OPS DIV (IOD)
6 AMTCS DOWNS, MARK AIRSTA KODIAK
7 AMTCS ESPANOLA, ZANYALLEN AIRSTA SACRAMENTO
8 AETC FARLEY, ZACHARY AIRSTA ELIZABETH CITY
9 AMTCS FISHER, CLIFFORD AIRSTA BARBERS PT
10 AMTC FORSBLOM, LEE ALC ESD POLICY/QA BR
11 AMTC GOZZARD, JUSTIN SEC SAN DIEGO AV ENG DIV
12 AETC HOLMES, MARK OL-FLEET INTEGRATION TEAM
13 AMTC KELLEY, JEREMIAH ALC LRS ENGINEERING BR
14 AETC KERN, BRIAN AIRSTA PORT ANGELES
15 AMTCS MAPAKOI, WILLIAM ALC LRS ENGINEERING BR
16 AMTC MARSH, KELLY AIRSTA KODIAK
17 AMTC MENDES, NICHOLAS AIRSTA HOUSTON
18 AETC MIRACLE, CHARLES OL-MISSION SYS INTEG PAX RIVER
19 AETCS MUSIAL, CHRISTOPHER AIRSTA HOUSTON
20 AMTC ROBERTS, JUSTIN AIRSTA TRAVERSE CITY
21 AETC STANBERRY, JASON ALC MRS ENGINEERING BR
22 AMTC TRICARICO, BRIAN AIRSTA BARBERS PT
b. BOATSWAIN - BOSN
NO RATE NAME UNIT
1 BMC ABOLD, JUSTIN CGC SYCAMORE
2 BMC ALEXANDER, MATTHEW CGC STINGRAY
3 BMC ARCHER, AMBER CG STA COOS BAY
4 BMC BISHOP, BRADLEY CG STA CHARLEVOIX
5 BMC BORN, BREANA CGC PAMLICO
6 BMC BURGESS, ZACHARY CG ANT CORPUS CHRISTI
7 BMC CALDWELL, ALEXANDER CG STA CLEVELAND HBR
8 BMC CLEMENTS, JARED SEC LA/LB CP/RDNS STF
9 BMC CURRIER, LELAND CGC EAGLE
10 BMC DAILEY, GARRETT CGC PENDANT
11 BMC DAWKINS, CHARLES CG STA WACHAPREAGUE
12 BMC DEGNON, MATTHEW CG ANT SAUGERTIES
13 BMC DOUGLASS, BENJAMIN CGC BLUE SHARK
14 BMC DRESSLER, BRIAN CGC RAZORBILL
15 BMC ECKHOFF, ALEX CGC SMILAX
16 BMC EDWARDS, TIMOTHY CGC HAWSER
17 BMC ENGLER, CRAIG CG MFPU KINGS BAY
18 BMC EPPERSON, JASEN CGC OLIVER BERRY
19 BMC FARIAN, JAMES HITRON
20 BMC FIRTH, MICHAEL CGC TAMPA
21 BMC FLEWELLING, BENJAMIN CG STA GRAND ISLE
22 BMCS FRAZE, NATHANIEL CG STA PORTLAND
23 BMC GERSZI, NICKLAS CGC TERRELL HORNE
24 BMC GILL, JESSICA TRACEN PET CMAA/BEQ
25 BMC GOODE, MATTHEW MLE ACADEMY
26 BMC GOSS, TYLER SEC CORPUS CHR CP/RDNS STF
27 BMC GREELEY, JOSEPH SEC SE NEW ENG CP/RDNS/RFO
28 BMC GRISWOLD, JAMES CG STA PORT OCONNOR
29 BMC GUY, JAMIE SEC JCKSNVILLE CP/RDNS STF
30 BMC HEISE, CARL CG STA CASTLE HILL
31 BMC HOFMANN, PARKER SMTC TAC BOAT STAN/RFO SECTION
32 BMC HOLSTON, JAMES SEC OHIO VAL CP/RDNS STF
33 BMC HUNTER, SCOTT CG STA GOLDEN GATE
34 BMC IMPASTATO, ALANNA SEC SAN DIEGO CP/RDNS STF
35 BMCS JAKUBOWSKI, NATHAN CG STA SIUSLAW RIVER
36 BMC JESENSKY, TROY CG STA MAYPORT
37 BMCS JOHNSON, JAMES CGC LINE
38 BMC JORGENSON, JOSEPH CGC NARWHAL
39 BMC JURGENS, JOSHUA CG ANT VENICE
40 BMCS KINSMAN, MATTHEW CG STA ANNAPOLIS
41 BMC KLIKA, STEVEN CG STA MICHIGAN CITY
42 BMC KLINE, BRADFORD CGC BAILEY BARCO
43 BMC LETTIE, DEVON CGC CHARLES DAVID JR
44 BMC LINK, JOSHUA CG ANT FORT MACON
45 BMC LOSINGER, MATTHEW CG STA CAPE CHARLES
46 BMC MENDEZ, DANIEL CGC WALNUT
47 BMC MENGES, JOSHUA CGC TARPON
48 BMC MOONEYHAM, PATRICK CGC VENTUROUS
49 BMCS NIEDERMEYER, KARL CGC WILLOW
50 BMCS NORRIS, ROBERT CG STA BARNEGAT LIGHT
51 BMC OSBORNE, ROBERT CGC HERON
52 BMC OTT, ZACHARY CGC CHOCK
53 BMC PARAMO, CALEB CGC STONE
54 BM1 PINTO, JAMES CGC CHARLES DAVID JR
55 BMC RACHAL, PRESTON CG STA PORT OCONNOR
56 BMCS RIGHTER, ERIC CG ANT MILFORD HAVEN
57 BMC SALINAS, ALFONSO CG ANT SAGINAW RIVER
58 BMCS SANDY, JANE CG ANT EUFAULA
59 BMC SASSNER, DAVID TRACEN YKTWN BFCO DOC & STAN
60 BMC SATTER, JASON CG ANT SAN FRANCISCO
61 BMC SCHIEFERSTEIN, KEITH CGC YELLOWFIN
62 BMCS SKALA, CHRISTOPHER CG STA OXFORD
63 BMC SMITH, ADAM CGC ANACAPA
64 BMC SMITH, RICHARD CG STA SIUSLAW RIVER
65 BMC SMITH, DANIEL CG STA ST CLAIR SHORES
66 BMC SNYDER, DAVID CG STA SANDY HOOK
67 BM1 SOSA, CARLOS CG STA MORRO BAY
68 BMC TABOADA, VICTOR MLE ACADEMY
69 BMC TEMPLE, BRADLEY CG ANT GALVESTON
70 BMC TETRAULT, ANDREW CGC MACKINAW
71 BMCS THOMPSON, BRANDON CG STA MORRO BAY
72 BMC VARITES, MATTHEW TRACEN C MAY INST SYS
73 BMC WELCH, ALVAN CG RUITOFF HONOLULU
74 BMC WILLIAMS, BRIAN TC PET OS SCHOOL BRANCH (TOS)
75 BMC YAHYA, DANIEL CG STA FORT PIERCE
c. CRIMINAL INVESTIGATOR - INV
NO RATE NAME UNIT
1 OS1 BADAL, KELLY CGIS SOUTHEAST REGION
2 IT1 BELL, ASHLY OL-CGIS GULF REG-ST LOUIS MO
3 ME1 BRESSE, JAMES OL-CGIS CHES REG-BALTIMORE MD
4 EM1 DAVIS, JAMES CGIS PACIFIC REG
5 ME1 HARTLEY, KAYLA OL-CGIS PAC REG-HONOLULU HI
6 MK1 MYREE, JAMIE OL-CGIS SE REG-ST PETE FL
7 ISC RAMOS, DAVID OL-CGIS PAC REG-SAN PEDRO CA
8 BM1 REIDY, ASHLEY CGIS SOUTHEAST REGION
9 YN1 VEGA PEREZ, ANDRE CGIS PACIFIC REG
d. DIVING - DIV
NO RATE NAME UNIT
1 DVCS KAZOURIS, ADONIS REGIONAL DIVE LOCKER PAC
2 DVC MALICKI, STEPHEN PACAREA (PAC-3SF)
3 DVCS SELBY, DONALD REGIONAL DIVE LOCKER EAST
e. ELECTRONICS - ELC
NO RATE NAME UNIT
1 ETC ANDERSON, MAKEEYA OL-ATO SW SAN DIEGO CA
2 ETC BALL, TYLER CGC TAMPA
3 ET1 BENYO, ANDREW BASE DETACH PENSACOLA
4 ETC BOLSTAD, CHRISTOPHER OL-C5ISC SHORE PLATFORM-OAK
5 ETC BUNN, BILLY CGC LEGARE
6 ETC BURNS, MATTHEW ESD NEW YORK
7 ETC CARMICHAEL, JACOB ESD FT MACON
8 ETC CATLIN, EVAN C5ISC SAFETY & NAVIGATION SEC
9 ETC COLE, ADAM BASE CHA ESD (ESD)
10 ETC EDWARDS, EUGENIO CGC MIDGETT
11 ETC FIALLO, MARCOS C5ISC PORT ENGINEERS SEC
12 ETC GIBBS, BRET ESD CAMP LEJEUNE
13 ET1 GONZALEZ, JOSE CGC STONE
14 ETC GOODWIN, BRANDON C5ISC NAVIGATION BR
15 ETC GREEN, SHAMEAL PSC EPM-2
16 ET1 HAMPTON, JOSHUA TC PET ET SCHOOL BRANCH (TET)
17 ETCS HARRIS, RICHARD BASE ALAM WAT (NMW)
18 ET1 HERNANDEZ, ELVIS ESD NEW YORK
19 ETC JONES, DERRICK BASE NOLA C5I MAINT DIV (EM)
20 ETC KAIWI, ROBERT C5ISC DETECTION & ID SEC 1
21 ETC LAWRENCE, JUSTIN CGC MOHAWK
22 ETC LAWRENCE, WAYNE TRACEN YKTWN TACT WEAPONS SCH
23 ET1 LEE, SEAN ETQC QUOTA MANAGEMENT
24 ETC LESKA, MICHAEL TC PET ET SCHOOL BRANCH (TET)
25 ETC MCDONNELL, MICHAEL CGC SPENCER
26 ETC MESA, WAYNE BASE LALB ESD (ESD)
27 ETC OAKLAND, BRIAN CGC FORWARD
28 ETC PHILLIPS, MICAH ESD PETALUMA
29 ETC POWERS, CORY BASE PORT C5I MAINT DIV (EM)
30 ETC RASMUSSEN, CHELSEA CGC POLAR STAR
31 ETC SHELTON, CHRISTOPHER ESD KEY WEST
32 ETCS SOUTHWORTH, JASON 2013 CYBER PROTECTION TEAM
33 ETC STUART, MATTHEW CG PRO LOCKPORT
34 ET1 STURGES, LUKE MSRT EAST ENGINEERING DIV
35 ETC TERRILL, MARK CGC BERTHOLF
36 ETC TRAPNELL, DAVID TRACEN YKTWN TACT WEAPONS SCH
37 ETC VILLANUEVA, JORGE OL-ATO SE MAYPORT FL
38 ETC WESEMAN, BRION SFLC ESD ELECTRONICS SEC
f. FINANCE AND SUPPLY - F&S
NO RATE NAME UNIT
1 SKC ADKINS, BRADY AIRSTA CLEARWATER
2 SKC AVILES, ANTHONY BASE LALB PROC & CONTR DEPT(S)
3 SKC BARWICK, SHANE CGC STRATTON
4 CSC BONILLA, EVER CG RUITOFF TAMPA
5 SKC CAMACHO, ANTHONY CG RUITOFF DALLAS
6 SKC CHAVARRIA, RODRIGO MSST LA/LB OPS SPRT DEPT
7 SKC CIMA, MARIO BASE SJ SM PURCH DIV (SS)
8 SKCS COLONMELENDEZ, EDWIN CG RUITOFF CHARLESTON
9 SKC DAVIS, JAMES CGCIS RESOURCES & ADMIN BR
10 CSC DELGADO, IGNACIO CGC CONFIDENCE
11 SKC DOTY, RYAN SEC PUGET SND FIN/SUPPLY DIV
12 SKC EBLI, MARK BASE MB PROC & CONTR DEPT (S)
13 CSCS ESTER, JASON CG HSWL SUBSIST PROD LINE
14 CSCS FORD, IVANA CGC BERTHOLF
15 SKC GERALDS, DARNELL CGC MACKINAW
16 CSC GILBREATH, JORDAN BASE SJ GALLEY (BG)
17 SKC HANKINS, AMEER CGRC FINANCE BR
18 SKC HEINS, JAMIE AIRSTA PORT ANGELES
19 SKC HITCHCOX, ADAM BASE CHA PROC & CONTR DEPT (S)
20 SKC HOY, SEAN BASE CHA LOGISTICS DIV (BL)
21 SKC KARIAM, CHELSEA MSRT WEST SUPPLY/FINANCE DIV
22 SKC KEETER, MATTHEW HITRON
23 SKC KLINE, TYLER SEC BUFFALO FIN/SUPPLY DIV
24 CS1 KNAPP, ZACHARY CGC HAMILTON
25 CSCS MELON, JOHNJOHN CGC WAESCHE
26 SK1 MITCHELL, KYLE D8 FORCE READINESS BR (DXR)
27 SKC MORIN, SARAH SALC CUTTER TRANSITION DIV
28 SKC MYERS, WILLIAM SEC DETROIT FIN/SUPPLY DIV
29 CSC NORTON, KEITH ATC MOBILE GALLEY DIV
30 SKC OCHOA, JOEL SFLC C&P2 SAP
31 CSCS PAGAN PAGAN, JAVIER CG HSWL SUBSIST PROD LINE
32 SKC PERETTI, BARBARA CG RUITOFF DENVER
33 CSC PLOTNER, BRIANNA CG RUITOFF MOBILE
34 SKC PURCELL, FRANCIS SEC SAN DIEGO FIN/SUPPLY DIV
35 CSC RICKETTS, CHRISTOPHER BASE BOS TEMP DUTY DIV (PX)
36 SKC ROBERTSON, SHAWNA D8 FORCE READINESS BR (DXR)
37 SKC SELBY, WILLIAM COMMANDANT (CG-9282)
38 SKC SHANNON, AUSTEN ATC MOBILE FIN & ACCT DIV
39 SKC SPONABLE, SHANNON SMTC SUPPLY BRANCH
40 CSC TRAITEL, JOSUE OL-BASE GALV-HOUSTON TX
41 SKC VERCELLONE, FRANCESCA TC PET SK SCHOOL BRANCH
42 SKC WHITESIDE, DARIUS PSC BOPS RESOURCE MGMT BR
43 SKC WILLIS, PAULA D5 FORCE READINESS BR (DXR)
g. INFORMATION SYSTEMS MANAGEMENT - ISM
NO RATE NAME UNIT
1 IT1 ALFONSO, ALEXANDER ESD BALTIMORE
2 ITC BEATTY, JEFFREY ESD ST PETERSBURG
3 ITC BUZZELLA, RICHARD ICC IT DEPT
4 ITC CARPENTER, JEREMY OL-CGCC-36 CSDB-STL
5 ITC CARUSO, RICHARD TC PET IT SCHOOL BRANCH (TIS)
6 ITC CORTES, MIGUEL 2013 CYBER PROTECTION TEAM
7 ITC DELATER, JENNIFER ESD BALTIMORE
8 ITC FERNANDER, OLIVER CGC BERTHOLF
9 ITC HARTMAN, RYAN OL-CGCC-36 CSDB-STL
10 IT1 HAUN, NICHOLAS CGC FORWARD
11 IT1 HIGHTOWER, KENNETH OL-CGCC-36 CSDB-STL
12 ITC HINKLE, JOEL ESD KEY WEST
13 ITC JINNAI, RYOTA BASE CHA ESD (ESD)
14 ITC KOWALSKI, RICHARD OL-C5ISC PHYS INFRAS SRVC-NORF
15 ITC MABAQUIAO, NIMROD OL-CGCC-36 CSDB-STL
16 ITC MATHERS, JUSTIN BASE LALB ESD (ESD)
17 ITC MORENO, JERRY 2013 CYBER PROTECTION TEAM
18 ITC NATOLI, TIMOTHY OL-CGCC-36 TMB-ALX
19 IT1 NEVES, ABIDENAS TRACEN C MAY RECRUIT TRAINING
20 ITC NGO, QUOC BASE BOS C5I MAINT DIV (EM)
21 ITC OSHIELDS, HUGH C5ISC INTEL TACTICAL SYST BR
22 ITC PEERS, ADAM ESD SOUTHWEST HARBOR
23 ITC RODRIGUEZ, ED ESD NEW YORK
24 IT1 SEGHERS, PAUL OL-CGCC-36 CSDB-STL
25 ITC SIMMONS, ROBBY OL-CGCC-36 TMB-ALX
26 ITC SMITH, CHRISTOPHER CGC STONE
27 ITC SMITHLING, ROGER OL-BASE KODIAK-JUNEAU
28 ITC SNYDER, BRETT BASE CLEV C5I MAINT DIV (EM)
29 ITC SOUTHMAYD, JASON BASE ALAM ESD (ESD)
30 ITC STANKEE, LUCAS SOUTHERN NH UNIV (ONLINE)
31 ITCS STEWART, JAMES C5ISC DEPLOYED CONNECTIVITY
32 ITC SUNDEEN, CHRISTOPHER 2003 CYBER PROTECTION TEAM
33 ITC TAYLOR, JUSTIN C5ISC C5I TECHNICAL SUPT-ALEX
34 IT1 THORSON, CHRISTOPHER OL-LANT-FASSO-CHARLESTON
35 IT1 TOVES, ALAN ESD NEW YORK
36 ITC WALTER, NICHOLAS OL-C5ISC ACQ FACILITATION-NORF
37 ITC WHIPKEY, RICHARD OL-SEC DEL BAY PHILADELPHIA PA
38 ITC WHITACRE, JESTON C5ISC C5I TECHNICAL SUPT-KERN
39 ITC WITEK, KRZYSZTOF 2013 CYBER PROTECTION TEAM
40 IT1 WOOD, DYLAN TC PET IT SCHOOL BRANCH (TIS)
h. INTELLIGENCE SYSTEMS SPECIALIST - ISS
NO RATE NAME UNIT
1 ISC BEUERLEIN, BRYCE 1790 CYBER PROTECTION TEAM
2 ISC BRONIK, LANCE CG CRYPTOLOGIC UNIT TEXAS
3 ISCS BROWN, NICHOLAS COMMANDANT (CG-257)
4 ISC FARRAJ, NADER ICC PRODUCTION DIVISION
5 ISC HEDRICK, MICHAEL CGCIS REGION WEST (RW)
6 ISC HORNING, DAVID MSRT WEST INTEL/COMMS DIV
7 ISC JONES, ROBERT OL-MIFC PAC-HONOLULU
8 ISC MIDAS, TIMOTHY CGCC-2 INTELLIGENCE DEPT
9 ISC OSULLIVAN, SEAN 1915 CYBER MISSION TEAM
10 ISC PENN, ANDREW CGCC-2 INTELLIGENCE DEPT
11 ISC RODRIGUEZ, ARMANDO MIFC LANT TARGETING & WATCH BR
12 ISC SIEGNER, JOHN TRACEN YKTWN INTEL SPEC SCHOOL
13 ISC THOMPSON, ROBERT CG CRYPTOLOGIC UNIT WASH DC
i. MARITIME LAW ENFORCEMENT AND SECURITY SPECIALIST - MLES
NO RATE NAME UNIT
1 MEC BATE, ROBERT MSRT WEST CBRNE DIV
2 MECS BOMENTRE, STEVEN MLE ACADEMY
3 MEC BROUILLETTE, JESSE SMTC BASIC TACOPS SECTION
4 MEC DENNIS, JUSTIN SMTC DSF STAN/RFO SECTION
5 MEC FAHEY, PAUL MLE ACADEMY
6 MECS GUINAN, BURT TACLET SOUTH LEDET 401
7 MEC KIMBERLY, THOMAS SEC LA/LB ENFORCEMENT DIV
8 MEC MANNING, TRENT MLE ACADEMY
9 MECS MARTINEZ, AMBER COMMANDANT (CG-MSR-1)
10 MECS MOLINA, MARK CG RUITOFF NEW ORLEANS
11 MEC MOLINARY, ANGEL SEC SAN DIEGO ENFORCEMENT DIV
12 MEC OCEGUERA, JEFFREY TACLET SOUTH LEDET 404
13 MEC PALMER, JONATHAN SEC JUNEAU ENFORCEMENT DIV
14 MEC PARDUE, REX MLE ACADEMY
15 MEC RUBIO, FRANCISCO BASE DET BQN SECURITY DIV (BS)
16 MEC SMITH, MICHAEL MLE ACADEMY
17 MEC STEED, KEVIN MLE ACADEMY
18 MEC STOUDER, ROBERT MSRT EAST DIRECT ACTION SEC
j. MARITIME SAFETY SPECIALIST DECK - MSSD
NO RATE NAME UNIT
1 MSTC ALBERT, THOMAS SEC LA/LB INSPECTIONS DIV
2 MST1 ANSON, JOSHUA MSU SAVANNAH
3 MSTC BANGH, MICHAEL MSU MORGAN CITY
4 MST1 BERTOCCHI, KYLE SEC BOSTON INSPECTIONS DIV
5 MSTC CARRILLO, SEAN SEC COL RIVER INSP DIV
6 MSTC CAUBLE, CHRISTOPHER MSU TEXAS CITY
7 MST1 CLARK, HEATHER SEC COL RIVER INSP DIV
8 MSTC CONNELL, MAYA MSD SANTA BARBARA
9 MST1 CURLEY, RYAN SEC NOLA INSPECTIONS DIV
10 MSTC CURRAN, MICHAEL TRACEN C MAY RECRUIT TRAINING
11 MSTCS DAVIS, ROBERT CGFM/SEC GUAM WATERWAY MGMT
12 BMC EPSTEIN, JUSTIN CGC RICHARD DIXON
13 MSTCS FRITCHEY, MATTHEW CGC HEALY
14 MSTC GLENN, JOSHUA MSU HOUMA
15 MSTC HANSON, RYAN OL-HSWL SC FIELD OPS-HONOLULU
16 MST1 HARINGS, REBEKAH MSU PORT ARTHUR
17 MSTC HARRIS, PHILIP SEC BOSTON INSPECTIONS DIV
18 MSTC HILL, TARIQ CG-IMAT EMERGENCY MGMT DEPT
19 MSTC HOPKINS, COLIN MSU TEXAS CITY
20 MST1 JOHNSON, RYAN MSU HOUMA
21 MSTC KOCH, CODY CG RUITOFF ANCHORAGE
22 MSTC LIPSCOMB, RONALD SEC MARYLAND-NCR INSPECT DIV
23 MSTC LIVELY, ADRIEN-PAUL MSD ST THOMAS
24 MST1 LIVERMAN, MARSHALL SEC DEL BAY INSPECTIONS DIV
25 MST1 LOVELACE, SARAH SEC PUGET SND INSPECTIONS DIV
26 MSTC MUDROCK, TAYLOR SEC MIAMI INSPECTIONS DIV
27 MST1 NAGEL, ALYSHA SEC MIAMI INSPECTIONS DIV
28 MSTC NICHOLS, JAMES SEC SAN JUAN INSPECTIONS DIV
29 MSTC ORIO, KAREEM CG-IMAT EMERGENCY MGMT DEPT
30 MSTC PATINO, JUAN SEC NEW YORK INSPECTIONS DIV
31 MST1 PEREIRA, ROBERTO SEC NOLA INSPECTIONS DIV
32 MST1 ROBINSON, JAMES SEC PUGET SND INSPECTIONS DIV
33 MST1 RODD, ADAM SEC JCKSNVILLE INSPECTIONS DIV
34 BMC SANTOS, NICOLAS SEC HOU/GAL INSPECTIONS DIV
35 MST1 SUNSTROM, AARON MSD LAKE WORTH
36 MST1 TONON, DAVID MSD PANAMA CITY
37 MSTC TULL, COREY MSU HOUMA
38 MSTC WEREDA, BRIAN SEC JUNEAU INCIDENT MGT DIV
39 MST1 WILLIAMS, MITCHELL MSD HOMER
k. MARITIME SAFETY SPECIALIST ENGINEERING - MSSE
NO RATE NAME UNIT
1 MK1 BANKS, JAMES OL-HMS SUPT PROG-PORTSMOUTH UK
2 MK1 BENNETT, WARDELL SEC HOU/GAL INSPECTIONS DIV
3 EM1 BIBLE, STEPHANIE SEC CORPUS CHR INSPECTIONS DIV
4 DC1 BURCKELL, THOMAS MSU PORT ARTHUR
5 MKC CASTANEDA, ARTHUR AIRSTA SACRAMENTO
6 MK1 CLARK, CHRISTOPHER SEC VIRGINIA INSPECTIONS DIV
7 MK1 COULTER, WILLIAM SEC MIAMI INSPECTIONS DIV
8 MKC CRETTET, MARCEL MSU PORT ARTHUR
9 MKC CURTISS, JOHN CG ANT DETROIT
10 MK1 FRAGA, NICHOLAS SEC PUGET SND INSPECTIONS DIV
11 EMC FRY, KEVIN SEC MOBILE INSPECTIONS DIV
12 MKCS GRAHAM, JUSTIN CGC MIDGETT
13 EMC HARTSELL, JAMES CGC SAWFISH
14 MK1 HERDER, MARK SEC ST PETE INSPECTIONS DIV
15 MKC HORINE, ANTHONEY CGC REEF SHARK
16 DC1 JACOBS, GRAHAM CGC KUKUI
17 MKC KHAN, ADEL CGC THETIS
18 MKC LA, DAVID NSF CENTER OF EXPERTISE
19 MK1 LEWIS, BRIAN CG STA FORT MACON
20 EMC LITTEN, MEGAN SEC SAN FRAN INSPECTIONS DIV
21 MK1 MARTIN, JAMES SEC NOLA INSPECTIONS DIV
22 MKC MARTINEZ, KEVIN SEC SAN JUAN INSPECTIONS DIV
23 EM1 MORALES, COLLIN SEC BOSTON INSPECTIONS DIV
24 MK1 OLSEN, BRIAN SEC ST PETE INSPECTIONS DIV
25 EM1 PATRZALEK, MARK SEC HOU/GAL INSPECTIONS DIV
26 MK1 PEREZ, ERIC SEC CORPUS CHR INSPECTIONS DIV
27 MKC PICONE, RICHARD SEC LA/LB INSPECTIONS DIV
28 MKC ROCKEFELLER, CHARLES SEC BOSTON INSPECTIONS DIV
29 MK1 RUIZ, JULIO SEC NOLA INSPECTIONS DIV
30 MKC RUSSELL, WILLIAM MSU TEXAS CITY
31 EMC SANDERS, JOSEPH SEC LAKE MICH ENG/SUPPORT DIV
32 MKC SHANKS, ALAN CGC ALERT
33 MK1 STARNES, MICHAEL MSU MORGAN CITY
34 EMC WALTON, LAWRENCE CGC WALNUT
35 MK1 WELLNITZ, CORY SEC HONOLULU INSPECTIONS DIV
36 MK1 WIK, ALEX MSU HOUMA
37 EMC WIMBERLY, CHARLES OL-BASE HONO-MAT GUAM
38 MKC YEABSLEY, PAULJOHN CGC MANTA
39 MKC ZAABEL, ROBERT CGC AXE
l. MARITIME SAFETY SPECIALIST RESPONSE - MSSR
NO RATE NAME UNIT
1 MSTC BARNUM, GARY OL-SEC SE NE-E PROVIDENCE
2 MST1 CHARTIER, JUSTIN SEC JCKSNVILLE INCIDENT MGT DV
3 MSTC CLARK, ANTHONY MLE ACADEMY
4 MSTCS CORRIGAN, SHAUN SEC DEL BAY INCIDENT MGT DIV
5 MSTC GAYTAN, HUGO COMMANDANT (CG-FAC-2)
6 MST1 HILL, JAKE SEC LA/LB INSPECTIONS DIV
7 MSTC JENKINS, RORY SEC OHIO VAL INCIDENT MGT DIV
8 MSTC JONES, DAVID SEC HONOLULU INCIDENT MGT DIV
9 MSTC LINK, THOMAS MSD MASSENA
10 MSTC LUCAS, RONNIE SEC HOU/GAL INCIDENT MGT DIV
11 MSTC SCHMIDT, KYLE SEC ANCHORAGE INCIDENT MGT DIV
12 MST1 SHAW, ANDREW SEC NOLA INCIDENT MGT DIV
13 MSTC TINDOL, BRET SEC MOBILE WTRWAYS MGT DIV
m. MATERIAL MAINTENANCE - MAT
NO RATE NAME UNIT
1 DCCS ACKISS, CARLTON BASE SEA MAT (NMM)
2 DCC BLACK, JOSEPH SEC UPPER MISS ENG/SUPPORT DIV
3 DCC CAULEY, JAMIE CGC HAMILTON
4 DCC CHARNEY, JOSHUA AIRSTA ATLANTIC CITY
5 DCC CONLIN, TAYLOR BASE ASTORIA BLD/GRNDS BR(FPG)
6 DCC COUSINEAU, NOAH OL-ATO NW EVERETT WA
7 DCC FARONE, JACOB OL-SFLC ASSIST1-YORKTOWN
8 DCC FOUR, COLIN THADDEUS STEVENS COLL OF TECH
9 DC1 FRAZIER, JONATHAN SEC MIAMI ENG/SUPPORT DIV
10 DC1 GREEN, AMANDA SEC SAN FRAN ENG/SUPPORT DIV
11 DC1 GRILLO, CHANNING CGC ALDER
12 DCC JOHNSTON, MATTHEW SFO MORICHES
13 DCC KLINE, FREDERICK OPC PRO PANAMA CITY
14 DCC MARSEGLIA, BARRY AIRSTA SITKA
15 DCC MIJARES, JOHNATHAN BASE LALB MAT (NMM)
16 DCC SANCHEZ, DAVID OL-SFLC-ALAMEDA CA
17 DCCS SHORT, CHRISTOPHER OPC PRO PANAMA CITY
18 DCC WALSH, BRIAN BASE KOD HOUSING DIV (PH)
19 DCC WEBB, JOHN PATFOR SWA BAHRAIN
20 DCC WILLIAMS, RICHARD OL-ATO NE PORTSMOUTH
n. MEDICAL ADMINISTRATION - MED
NO RATE NAME UNIT
1 HSCS BENNETT, DANA BASE MB HSWL DEPT (H)
2 HSC CADIZ, JUAN BASE DET BQN CLINIC BR (HHC)
3 HSC DAVILA, CATHERINE TRACEN C MAY CLINIC BR
4 HSC FLORCZAK, RADOSLAW GST LOGISTICS DEPT
5 HSC GOFF, EDWARD PST LOGISTICS DEPT
6 HSC HUNTER, ERIN BASE LALB CLINIC BR (HHC)
7 HSC LUDACKA, MEGAN CG RUITOFF RIVERSIDE
8 HSCS NETH, JASON BASE KOD HSWL DEPT (H)
9 HSC POLHEMUS, DANIEL BASE KOD CLINIC BR (HHC)
10 HSCS STEPHEN, JUSTIN BASE ALAM HSWL DEPT (H)
11 HSC SUCHON, JORDAN HSWL OPMED DIV
12 HSC THOMAS, HAROLD OL-HSWL SC FIELD OPS-ST LOUIS
13 HSC VAZQUEZ MORI, YAMIL HSWL MED ADMIN DIV
14 HSC WINTERS, ANDREW OL-ATO SE MAYPORT FL
o. NAVAL ENGINEERING - ENG
NO RATE NAME UNIT
1 MKC ALCANTARA, EDUARDO BASE GALV MAT (NMM)
2 MKC ALDINGER, CRAIG CGC DEPENDABLE
3 MKC BAILEY, RYAN CGC MACKINAW
4 MKCS BALL, MICHAEL LDC LEADERSHIP & ORG PERF DEPT
5 MKC BIBLE, JONATHAN SEC CORPUS CHR CP/RDNS STF
6 MKCS BILLINGS, SHANE CGC BUCKTHORN
7 MKC BRANDON, RANDY MLE ACADEMY
8 MKC BUCKINGHAM, RYAN CGC JACOB POROO ALT CREW
9 MKC CABRERA-MATOS, RUBEN SEC DETROIT CP/RDNS STF
10 MKC CASTENGERA, ANDREW CG STA MANASQUAN INLET
11 EMC COLON, RAYMOND CGC CAMPBELL
12 MKC CONE, SEAN CGC NATHAN BRUCKENTHAL
13 MKC COOKE, WILLIAM CGC STEADFAST
14 MKC CORDERO, CHRISTOPHER CGC PAUL CLARK
15 MKC CORDOVA, EDWARD CGC KIMBALL
16 EMC COUGHLIN, EDWARD CGC RAYMOND EVANS
17 MKC CRAWFORD, TOBBY SFLC IBCT ENG ASSET MGMT SEC
18 EMC CROWELL, DONALD CGC PIKE
19 MKC DAIRE, THOMAS CG STA PHILADELPHIA
20 MKC DEATON, MICHAEL CGC STINGRAY
21 MKC DEISHER, JOSHUA CGC SANIBEL
22 MKC DELESANDRI, JUSTIN BASE PORT MAT (NMM)
23 MKC DUPONT, CHRISTOPHER CGC CAMPBELL
24 EMCS EVANS, WALTER CGC PABLO VALENT
25 MKC FAHEY, RYAN SEC DEL BAY CP/RDNS STF
26 MKC FLORES, JULIAN CGC LIBERTY
27 MKC GILL, THOMAS CGC TERN
28 EMC HARRELL, JEREMY ISVS PRO BALTIMORE
29 MKC HARRIS, VICTOR TRACEN YKTWN MK SCHOOL
30 MKC HENRY, JAMES CG STA HOUSTON
31 MKC HILL, BRIAN CGC SLEDGE
32 MKC HUDSON, JASON SFLC SB ASSET MANAGEMENT SEC 2
33 EMCS HUTCHINSON, RICHARD CGC MARIA BRAY
34 MKC HYDE, CHRISTOPHER CGC ANACAPA
35 MKC ISBELL, ARNOLD CG STA SABINE
36 MKC JAKUBOWICZ, RICHARD CG STA ST CLAIR SHORES
37 MKC JETER, CHARLES CGC NARWHAL
38 MKC KIRCHNER, NATHAN OL-SFLC-SEATTLE WA
39 MKC KNIGHT, SOUTHWORTH CGC ELM
40 MKC LAMONICA, SHARINA SFLC PB PROJECTS BR
41 EMC LIBOY, JONATHAN OL-SFLC ASSIST1-YORKTOWN
42 MKC MARTIN, ROBERT CGC HAMMER
43 MKC MATHEWS, AARON CG STA COOS BAY
44 EMCS MCGHEE, MATTHEW CGC BARBARA MABRITY
45 MKCS MICHAEL, JOSHUA CGC ANTHONY PETIT
46 MKC MOE, BRANDON TRACEN YKTWN MK SCHOOL
47 MKC MORROW, WILLIAM CGC SKIPJACK
48 EMC MURPHY, WARREN CGC FREDERICK HATCH
49 MKC NADLER, SETH CGC WARREN DEYAMPERT
50 MKC O'NEAL, PATRICK MAT KEY WEST
51 MKC PENUEL, MICHAEL CGC JOSEPH TEZANOS
52 MKC PHILLIPS, CRAIG CG RUITOFF WASHINGTON DC
53 EMC PIETRIS, JOSEPH TRACEN YKTWN EM SCHOOL
54 MKC PRETTYMAN, DALE CGC VALIANT
55 MKC PUTNAM, MICHAEL CGC OBION
56 MKC REYES, LUKE OL-BASE HONO-MAT GUAM
57 EMC RIVERA, OMAR CGC VENTUROUS
58 MKC ROBINSON, MARK CGC OAK
59 MKC SEAVEY, LANCE CGC KANKAKEE
60 EMCS SHEPPARD, EDWARD CGC ABBIE BURGESS
61 EMC SLOVER, RUSSELL CGC MUNRO
62 MKC SMITH, JOSHUA CGFM/SEC GUAM ENG/SUPPORT DIV
63 MKC SMITH, JOSHUA CGC WAHOO
64 MKC STANIEWICZ, TAYLOR SEC SS MARIE CP/RDNS STF
65 MKC TEJADA-CRUZ, RONNY CGC CONFIDENCE
66 MKC THORNTON, JUSTIN CGC LINE
67 EMCS TORRES, RAFAEL CGC CHASE
68 EMC TUTEN, MATTHEW CGC KUKUI
69 MKC WACKER, JAMES LDC LDSP & MGT SCHL (PETALUMA)
70 MKC WILSON, BRADLEY CG STA FORT PIERCE
71 MKC WITKO, SHANE CGC PAMLICO
72 MKC YINGLING, BRANDON SEC N NEW ENG ENG/SUPPORT DIV
73 MKC YUG, FRANCO OL-SEC COL RIVER-NORTH BEND
74 EMC ZLOCKI, JONATHAN IPF NEW ORLEANS
p. OPERATIONS SYSTEMS SPECIALIST - OSS
NO RATE NAME UNIT
1 OSCS BABSON, JOHN SEC PUGET SND WTRWAYS MGT DIV
2 OSCS BRADY, CHRISTOPHER SEC COL RIVER CMD CENTER
3 OS1 BROOKINS, RASHAWNN CG RUITOFF SAVANNAH
4 OSC CAILLETEAU, KORI TRACEN YKTWN INCID RESP SCH
5 OSC COLE, KIMBERLY ALC ESD ENG SUPPORT BR
6 OSCS DIAZ, ANDREW NAVCEN NIS & GPS INTERFACE DIV
7 OSCS DOMINICCI, ALEXANDER CGC STONE
8 OSC FACENDA, ALLEN D7 C5I SEC DIV (DT)
9 OSCS FOSTER, EDMUND SEC SS MARIE CMD CENTER
10 OSC HERNANDEZ, FRANCO TC PET OS SCHOOL BRANCH (TOS)
11 OSCS KOJI, BRIAN CGFM/SEC GUAM COMMAND CENTER
12 OSC LENCZ, ANASTAZYA SEC UPPER MISS CMD CENTER
13 OSC LUKOWIAK, MATTHEW SEC LA/LB CMD CENTER
14 OSCS MCCANDLESS, MICHAEL D5 COMMAND CENTER (DRMC)
15 OSC MCCLURE, JEREMY TRACEN YKTWN INCID RESP SCH
16 OSCS MULLEN, CHRISTOPHER LDC LDSP & MGT SCHL (YORKTOWN)
17 OSC POLEMENI, CHRISTINE MSST MIAMI OPS SPRT DEPT
18 OSC POLO, SAMANTHA C5ISC SHORE PLATFORM SEC
19 OSC REPASI, JUSTIN CG-IMAT OPERATIONS DEPT
20 OSCS STURTZ, NATHAN SEC VIRGINIA CMD CENTER
21 OSC TESSIER, BREANNA OL-(CG-1)-WHITE HOUSE
22 OSCS WOODBURY, STEPHEN SEC HONOLULU CMD CENTER
23 OSCS ZANICKROWSKY, KATHERINE AIRSTA CAPE COD
q. PERSONNEL ADMINISTRATION - PERS
NO RATE NAME UNIT
1 YNC ANDERSON, BRELEE SEC DETROIT ADMIN/PERS DIV
2 YN1 ARBELO, JOSE SFO GRAND HAVEN
3 YNC BOSSINGHAM, JEFFERSON OL-SFLC-NORFOLK VA
4 YNC BRADT, MICHELLE ETQC VOLUNTARY EDUCATION
5 YNC CHANCE, JAMES CG RUITOFF SAVANNAH
6 YN1 COBA, AMANDA TC PET YN SCHOOL BRANCH (TYN)
7 YNC COLE, LINDSEY COMMANDANT (CG-09ES)
8 YNC CRAIGWELL, JEFFREE PSC RPM-1
9 YNC DE LA CRUZ, LUZ BASE NOLA SPO (PS)
10 YNC DOYLE, SCOTT COMMANDANT (CG-INV)
11 YNC ELAM, DAKOTA BASE CLEV SPO (PS)
12 YNC FORD, JORDAN OL-LANT JTF E-PORTSMOUTH
13 YNC GARAY, JESSIKA PSC RPM-2
14 YNC GARRETT, ASHLEY CGRC ACCESSIONS DIVISION
15 YNC GUTIERREZ, YERIEL CG RUITOFF FRESNO
16 YNC HEAD, JAVEN ATC MOBILE SPO
17 YNC HEAD, THOMAS GST ADMIN/SUPPLY DIV
18 YNC HERRERA, JOSEPH OL-HSWL-OAKLAND
19 YNC KULESZA, MATTHEW SEC LOWER MISS ADMIN/PERS DIV
20 YN1 MADRID, CRISTOFER AIRSTA HOUSTON
21 YNC MAICHER, MATTHEW D13 RESOURCE MGMT STAFF (DM)
22 YNC MARA, JAIME BASE DET STL PERS SUPP DEPT(P)
23 YNC MCCLOUD, RHIANNON SEC NOLA ADMIN/PERS DIV
24 YNC MCCREADY, LESLIE HSWL BUS MGMT ANALYSIS DIV
25 YNC MCINTYRE, BRANDON PSC BOPS CAPABILITY BR
26 YN1 MILYARD, HALEY BASE KOD SPO (PS)
27 YNC MONROE, DUSTIN PPC ADVANCEMENTS BR
28 YNC MUSTAFA, ASHLEIGH BASE LALB PERS SVCS DIV (PP)
29 YNC PAWLOWSKI, JESSICA CGA SERVICING PERS OFFICE
30 YNC PEREIRA, ORBER BASE MB TRANSPORT DIV (PT)
31 YN1 RAMOS, QUENTIN BASE NCR SPO (PS)
32 YNC REYES, VERONICA PSC EPM-2
33 YNC RUBINO, KYLE ACTIVITIES EUROPE
34 YNC SCOTT, JESSICA PPC TRAVEL BR
35 YNCS SERRANO, KARINA BASE HONO SPO (PS)
36 YNCS TORRES, AMY BASE LALB SPO (PS)
37 YNC TORRES, KEITH SEC LA/LB ADMIN/PERS DIV
38 YNC VERHAGEN, ASHLEY CGA ADMISSIONS OPS BRANCH
39 YN1 WHITE, CHRISTOPHER CGIS NORTHEAST REGION
40 YNCS WILLIAMS, PAUL SEC JCKSNVILLE ADMIN/PERS DIV
41 YNC ZAK, KEVIN SEC BUFFALO ADMIN/PERS DIV
r. PUBLIC INFORMATION - INF
NO RATE NAME UNIT
1 PAC BARNEY, MARK CG RUITOFF BALTIMORE
2 PAC DEGENER, GEORGE D9 EXT AFFAIRS STAFF (DE)
s. WEAPONS - WEPS
NO RATE NAME UNIT
1 GMC BOEHNLEIN, JOSHUA LDC CPO ACADEMY
2 GMCS BONNER, DANIEL SFLC ESD ORDNANCE SEC
3 GM1 CLAYTON, JACOB TRACEN YKTWN GM SCHOOL
4 GMCS CORRIERE, GEORGE TRACEN YKTWN GM SCHOOL
5 GMC FAIR, CHRISTOPHER SEC HONOLULU ENG/SUPPORT DIV
6 GMC HIGGINS, JOSHUA CGC TAMPA
7 GMC HUGHES, CASEY CGC FORWARD
8 GMC KREBSBACH, TYREL SEC CORPUS CHR ENG/SUPPORT DIV
9 GM1 RYAN, CHARLES CGC DAUNTLESS
10 GMC TAYLOR, DAN SMTC WEAPONS BRANCH
11 GMC WHITE, JOSEPH CGC LEGARE
12 GMC WORKMAN, CASEY CGC MUNRO
2. The following table lists the minimum qualifying pre-board scores for each
specialty required to be considered as a primary or alternate candidate. It is
the member's responsibility to log onto Direct Access to obtain and compare the
pre-board total listed on their profile letters to the scoring thresholds below
to determine if they qualify as a primary or alternate candidate. The Board
will review the records of all primary candidates. Alternate candidates will
only be considered by the Board if a primary candidate disqualifies him/herself
or is otherwise removed from consideration (e.g, promotes off of previous CWO
Final Eligibility List, withdraws, etc).
Preboard Score Cutoffs:
Specialty Primary Alternate
AVI 338.09 309.74
BOSN 285.71 253.17
DIV 289.58 N/A
ELC 233.15 202.30
ENG 291.84 272.99
F&S 269.88 257.13
INF 203.21 N/A
INV 38.63 N/A
ISM 191.36 94.66
ISS 287.23 253.23
MAT 245.53 219.04
MED 297.61 284.20
MLES 278.65 267.19
MSSD 209.50 181.16
MSSE 183.44 107.09
MSSR 106.81 81.83
OSS 334.55 299.11
PERS 248.07 229.38
WEPS 220.62 213.98
3. In accordance with Ref B, the current Commanding Officer is responsible for
preparing an OER for each primary and alternate candidate appearing on the pre
-board eligibility list.
Do not use the instructions in Chapter 5 of Ref A for regular OER submissions,
as CWO applicants have special OER direction, as well as resume guidance,
outlined in Ref C.
4. Paragraphs 13-14 of Ref C and Chapter 5 of Ref D address OER and resume
preparation. Ref C supersedes Chapter 5 of Ref A and is available at the PSC
SharePoint site: https://cglink.uscg.mil/db5b58b6. Applicants shall use OER
form CG-5310a, which is available on the CG Intranet: http://cglink.uscg.mil
/Forms or Internet: https://uscg.sharepoint-mil.us/sites/psc_spo/psc-opm/opm-3
/SitePages/Home.aspx.
5. OER and Duty Under Instruction (DUINS) OER Submission: Use Ref C for OER and
DUINS OER completion. The following guidance is provided with respect to the
OER. If you recently transferred, received orders to an out-of-rate assignment,
or are in an advanced education program, you are encouraged to have your
current Commanding Officer or applicable Program Manager contact your prior
command for supporting input. Notably, all OER input must document performance
within the period of report set forth in Ref C.
6. Resume Submission: Using Ref C and Ref E for guidance, all primary and
alternate candidates appearing on the pre-board eligibility list shall submit a
resume in CG memo format via the chain of command. The "To" line shall read,
"To: President, Warrant Officer Appointment Board." No enclosures to the
resume (other than the OER) are permitted. The resume is limited to a maximum
of two pages, single-sided, single-spaced, 12 point text in Times New Roman
font. The resume shall be in the format specified in Paragraph 14 of Ref C.
7. The following items must be completed prior to submitting final packages:
a. OER has been signed either electronically (preferred) or by hand by the
Commanding Officer.
b. Resume has candidate's signature and a commanding officer's signature
endorsement on the "Thru" line (no second page endorsements are permitted).
c. Ensure the candidate receives a final copy of their OER for his or her
records.
8. Final Package Submission Guidance: Final packages shall be emailed to CG PSC
(opm-1) via HQS-SMB-CGPSC-OPM-1-BOARDS global e-mail address with subject line
"PY23 ACTIVE DUTY CWO APPOINTMENT BOARD". Final packages shall be one PDF
containing both the resume and the OER and named as "SPECIALTY_LastName
_FirstName". Merged PDF documents may lose electronic signatures. PDFs will need
to be scanned together rather than merged if electronically signed or printed
to PDF. Separated documents and incorrectly named documents will not be
accepted. Candidates or their representatives can confirm final package receipt
via the spreadsheet (updated weekly) on the SharePoint site at https
://cglink.uscg.mil/db5b58b6.
9. The deadline for receipt of final packages (OERs and resumes) to CG PSC (opm
-1) is NLT 3 MAR 2023. In order to process all applications, OERs and resumes
cannot and will not be accepted after the published deadline unless operational
or extenuating circumstances prevent timely submission. In these rare
circumstances, commands shall notify CG PSC (opm-1) via memo to request an
alternate deadline prior to the posted deadline. Do not notify CG PSC (opm-1)
after the deadline has passed, as final packages received late will not be
accepted under any circumstances.
10. CG PSC (opm-1) must account for every primary and alternate candidate at
each step of this process. Therefore, all changes in status must be reported to
the CG PSC (opm-1) POCs listed in paragraph
11. below for tracking and updating purposes. One of the following forms of
correspondence must be received for each primary and alternate candidate on this
list:
a. Final package (OER and RESUME), or
b. Written communication via memo from the commanding officer to remove the
candidate from consideration, or
c. Written communication via memo from the candidate requesting to withdraw
from consideration. If received before the 03 APR 2023 Board convening date,
no
two or five year loss of eligibility penalty will occur.
12. OMPF Entries: Between now and 2 APR 2023, candidates and commands must
collectively ensure that all Official Military Personnel File (OMPF)
information is up-to-date. Pending or new documentation appropriate for filing
in the member's OMPF, whether positive or negative, shall be sent as soon as
possible via the candidates P&A/SPO to be properly indexed in iPERMS per Ref C
paragraph 11. In order to facilitate timely processing, the iPERMS container
field should have "URGENT" listed.
13. POC: OERs / Resumes / General Questions: CWO Timothy Jones at
Timothy.R.Jones@uscg.mil and LCDR Christopher Rabalais at
Christopher.P.Rabalais@uscg.mil.
14. CAPT R. E. DASH, Commander, Personnel Service Center, Acting, sends.
15. Internet release is authorized.