ALCGOFF 080/22
SUBJ: RESULTS OF THE AY23 ENGINEERING CONSOLIDATED
POSTGRADUATE/ADVANCED EDUCATION SELECTION PANEL
A. ALCGPSC 066/22
B. ACTIVE DUTY OFFICER POSTGRADUATE AND ADVANCED EDUCATION PROCESS
GUIDE
C. CG PERFORMANCE, TRAINING, AND EDUCATION MANUAL, COMDTINST M1500.10
(SERIES)
1. The Engineering Consolidated Postgraduate/Advanced Education
(PG/Adv Ed) Selection Panel convened on 25 July 2022. The
selectees are listed below:
a. Chemical Engineering
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 ENS ROMERO, PHILLIP V. CGC EDGAR CULBERTSON
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT SCHAD, LAWRENCE J. SEC CORPUS CHRISTI
2 LT TAYLOR, VANESSA R. SEC DEL BAY
The number of applicants for this program was 2.
b. Electrical Power Systems and Controls
Primary List (Alphabetical Order):
NO RANK NAME UNIT
1 LTJG PEREZ, CHRISTINE E. SEC ST PETE
2 ENS PICHE, RACHEL E. CGC ASPEN
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 ENS COLLINS, JOSEPH H. CGC MACKINAW
2 ENS BUCHANAN, MAXWELL C. CGC ALEX HALEY
The number of applicants for this program was 5.
c. Fire Protection Engineering
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 ENS COLLINS, JOSEPH H. CGC MACKINAW
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 ENS BUCHANAN, MAXWELL C. CGC ALEX HALEY
2 LTJG HELWIG, HUSTON A. SFLC PB NORFOLK
3 ENS STEINBERG, TIMOTHY W. CGC THETIS
The number of applicants for this program was 7.
d. Enviornmental Engineering
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT CARLSGAARD, TYLER S. SEC SS MARIE
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT BATCHELOR, COLLIN A. SEC SE NEW ENG
2 LT HADLEY, KYLE D. SEC UPPER MISS
The number of applicants for this program was 6.
e. Marine Engineering
Primary List (Alphabetical Order):
NO RANK NAME UNIT
1 LT BATCHELOR, COLLIN A. SEC SE NEW ENG
2 LTJG CHAMBERLIN, AMY M. SEC DEL BAY
3 LT DAUER, STEVEN W. ACTIVITIES EUROPE
4 ENS DENNIS, JACOB A. CGC CONFIDENCE
5 LT KAHL, KRISTINE M. MSD DUTCH HARBOR
6 LTJG PANNING, JACOB A. SEC JACKSONVILLE
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 ENS BUCHANAN, MAXWELL C. CGC ALEX HALEY
2 LTJG NAZZARIO, MICHAEL W. SEC HONOLULU
3 LTJG HAYTON, MARK R. SEC BUFFALO
4 LTJG HELWIG, HUSTON A. SFLC PB NORFOLK
5 ENS STEINBERG, TIMOTHY W. CGC THETIS
The number of applicants for this program was 20.
f. Mechanical Engineering
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 ENS KIMMETH, JOHN A. CGC STRATTON
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 ENS BUCHANAN, MAXWELL C. CGC ALEX HALEY
2 LTJG HAYTON, MARK R. SEC BUFFALO
3 LTJG HELWIG, HUSTON A. SFLC PB NORFOLK
4 ENS STEINBERG, TIMOTHY W. CGC THETIS
The number of applicants for this program was 8.
g. Cyber Safety Engineering
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LTJG QUIGLEY, WILLIAM C. SEC NEW YORK
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT IRVIN, JAMES C. MSD VICTORIA
2 LT HETTICHER, DAVID R. SEC LA/LB
3 LT HARPER, SHANDA L. CGCC CISA
The number of applicants for this program was 7.
h. Industrial Hygiene
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT ROMAS, KATHLEEN A. SEC SS MARIE
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT HOPE, NATASHA C. SEC LIS
2 LT SCHAD, LAWRENCE J. SEC CORPUS CHRISTI
The number of applicants for this program was 4.
i. Naval Engineering
Primary List (Alphabetical Order):
NO RANK NAME UNIT
1 LT BRAUN, KATELYN CGC RELIANCE
2 LT FLINN, CLAYTON G. CGC CONFIDENCE
3 LT FURRY, TYLER W. SFLC LRE
4 LCDR KENT, DAVID CGC STONE
5 LT MOON, TRENT D. CGC JOHN SCHEUERMAN
6 LT MUELLER, JAMES R. CGC ACTIVE
7 LT ORGILL, MATTHEW J. SFLC MEC
8 LT SULLIVAN, LOGAN K. SFLC SAN DIEGO
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT GEIST, JOEL J. SFLC PB NORFOLK
2 LT DETERLIZZI, VINCENT W. CGC HERON
3 ENS DENNIS, JACOB A. CGC CONFIDENCE
4 LTJG HELWIG, HUSTON A. SFLC NORFOLK
5 LT BUYS, RYAN J. SFLC PB PROJECTS BR
6 LT HOFFMAN, HARRY A. SFLC ALAMEDA
7 LT THRIFT, JESSE W. SFLC CLEVELAND
8 LT COLWELL, SEAN C. SFLC BOSTON
9 LTJG MEDLAR, ANTHONY V. SFLC MIAMI
10 LT MEIBERS, SEAN M. OPC PRO PANAMA CITY
11 LTJG QUALTIERE, ANTHONY J. CG PRO LOCKPORT
12 ENS STEINBERG, TIMOTHY W. CGC THETIS
The number of applicants for this program was 22.
j. Naval Engineering Technology
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 ELC3 JARVIS, KEITH P. CG YARD
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT THRIFT, JESSE W. SFLC CLEVELAND
2 ENG2 OBRIEN, JOHN P. CGC BERTHOLF
The number of applicants for this program was 5.
k. Naval Engineering Industry Training
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LTJG MEDLAR, ANTHONY V. SFLC MIAMI
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT MEIBERS, SEAN M. OPC PRO PANAMA CITY
2 LTJG QUALTIERE, ANTHONY J. CG PRO LOCKPORT
3 LTJG PADGHAM, RICHARD H. PRO GULF COAST
4 LT HOFFMAN, HARRY A. SFLC ALAMEDA
The number of applicants for this program was 5.
l. Civil Engineering
Primary List (Alphabetical Order):
NO RANK NAME UNIT
1 LT ANGUS, ALIZA B. ASSET LINE MGT SEC
2 LTJG BECK, JUSTIN M. CGC SAWFISH
3 LTJG BRIGHAM, ZACHARY R. CG-438
4 LT CAPP, KIMBERLEE L. CGC ELM
5 ENS CLARK, DUNCAN G. CGC BAILEY BARCO
6 LTJG GONSKI, BENJAMIN A. ASSET LINE MGMT SEC
7 LT TRUE, KEEGAN H. CONSTRUCTION SEC
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT MADDEN, JAMES T. SEC NORTH BEND
2 ENS MASON, CONNOR J. CGC WILLOW
3 LT REED, CHRISTIAN D. CGA CONSTRUCTION SEC
4 LTJG NELSON, WILLIAM C. CGC JAMES
5 ENS MCGILL, GRAHAM B. CGC MIDGETT
The number of applicants for this program was 18.
m. Ocean Engineering
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT COOPER, DAVID E. D9 COMMAND CADRE
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LTJG NIEDBALA, ANDREW P. CGC DONALD HORSLEY
2 ENS MASON, CONNOR J. CGC WILLOW
3 LT REED, CHRISTIAN D. CGA CONSTRUCTION SEC
The number of applicants for this program was 12.
n. Civil Engineering MBA
Primary List (Alphabetical Order):
NO RANK NAME UNIT
1 LT KIMURA, AMY K. REGIONAL EXECUTION BR
2 LTJG MARZINSKY, CELIA F. TRACEN YORKTOWN
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LT TRUE, KEEGAN H. CONSTRUCTION SEC
2 LTJG GONSKI, BENJAMIN A. ASSET LINE MGMT SEC
3 LTJG BRIGHAM, ZACHARY R. CG-438
4 LT REED, CHRISTIAN D. CGA CONSTRUCTION SEC
5 ENS CLARK, DUNCAN G. CGC BAILEY BARCO
6 LTJG BECK, JUSTIN M. CGC SAWFISH
7 LTJG PANNING, JACOB A. SEC JACKSONVILLE
8 ENS MASON, CONNOR J. CGC WILLOW
The number of applicants for this program was 17.
o. Civil Engineering Technology
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LTJG WEST, KATRINA E. CONSTRUCTION SEC
Alternate List (Order of Selection):
NO RANK NAME UNIT
1 LTJG GASPER, RENEE E. SILC
The number of applicants for this program was 4.
p. Civil Engineering Management
Primary Selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR BALLARD, ZACHARY N. CGC NEAH BAY
Alternate Selection: There were no alternates selected.
The number of applicants for this program was 3.
2. The actual date of assignment to PG/Adv Ed will be coordinated
between the member, the program manager, and the appropriate
assignment officer within the Coast Guard Personnel Service Center
during the upcoming assignment season. Selectees are encouraged to
contact the program manager regarding program requirements. Primary
candidates selected for their first choice PG/Adv Ed program will
receive a program acceptance memo within two weeks from the date of
this message. Primary candidates selected for a program with no
further pending panels will also receive acceptance memos within two
weeks from the date of this message. If in receipt of an acceptance
memo, candidates have five calendar days to accept or decline the
position in writing to OPM.
3. IAW Ref A thru Ref C, attending a fully-funded advanced education
program will incur a minimum active duty obligation of three months
for each month of education for the first 12 months and one month for
each month thereafter. Service obligation periods commence on the date
of graduation, program completion, disenrollment, or the termination
of previously incurred obligated service, whichever is later (e.g.,
CGA obligated service, flight training). Questions regarding obligated
service should be directed to the Separations Section of PSC-OPM-1 at
202-795-6432 or HQS-SMB-PSC-OPM-1-Separations(at)uscg.mil
4. The precept which convened the panel and charged panel members with
their duties is located at the PSC-OPM-1 PG/Adv Ed Portal Page:
https://cg.portal.uscg.mil/units/psc/psc-opm/1/c/SitePages/Home.aspx
5. For Selection Panel questions, contact LT Anna Ruth, Assistant
Chief, Boards Section, 202-795-6441.
6. The Panel's membership and units are:
NAME UNIT
CAPT Scott M. MacCumbee CG-932
CDR Jayme L. Dubinsky PSC-OPM-2
CDR Christopher D. Cart CG-4593
CDR Frank A. Strom CG-ENG-3
LCDR Sarah A. Krolman CG-9327
LCDR Sarah E. Rodino CG-ENG-4
7. CAPT P. J. Dougan, Chief, PSC-OPM, sends.
8. Internet release is authorized.