R 06 AUG 18
ALCGOFF 078/18
SUBJ: RESULTS OF THE AY19 AVIATION CONSOLIDATED POSTGRADUATE/ADVANCED
EDUCATION SELECTION PANEL
A. ALCGPSC 057/18
B. ACTIVE DUTY OFFICER POSTGRADUATE AND ADVANCED EDUCATION PROCESS
GUIDE
C. CG PERFORMANCE, TRAINING, AND EDUCATION MANUAL, COMDTINST
M1500.10(SERIES)
1. The Aviation Consolidated Postgraduate / Advanced Education (PG/Adv
Ed) Selection Panel convened on 23 July 2018. The selectees are listed
below:
a. Aviation Safety Systems
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR FELTOVIC, MICHAEL P. DDE-ROYAL AF COMOX LAZO BC
2 LCDR MCCARTHY, DAVID P. AIRSTA CLEARWATER
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT JEFFRIES, HARRY B. C27J APO OPERATIONS DIV
2 LCDR BUCCIARELLI, DOMINIC N. SEC HMBLDT BAY AV OPS DIV
3 LCDR HANSON, KEVAN P. ATC MOB C130H TRNG-CLRWTR FL
The number of applicants for this program was 7.
b. Aeronautical Engineering Avionics Project Management
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LT GILLIKIN, LAUREN M. AIRSTA ELIZ CITY
2 LT WINDHAM, RYAN C. AIRSTA CAPE COD
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT SCHOFIELD, PETER T. AIRSTA CORPUS CHRISTI
2 LT RICHTER, KYLE T. AIRSTA ATLANTIC CITY
3 LT MCCUE, RYAN J. AIRSTA ATLANTIC CITY
The number of applicants for this program was 12.
c. Aeronautical Engineering - STEM MBA
Primary selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR ROBBINS, CALLAN D. AIRSTA BARBERS PT
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT RICHTER, KYLE T. AIRSTA ATLANTIC CITY
2 LT MCCUE, RYAN J. AIRSTA ATLANTIC CITY
3 LT GLAVAN, SEAN C. AIRSTA KODIAK - ALPAT
The number of applicants for this program was 8.
d. Aeronautical Engineering - Structures
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR CARRILLO, JASON R. AIRSTA HOUSTON
2 LT ANDERSEN, TIMOTHY R. ATC MOBILE H-65 ENG DIV
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT SCHOFIELD, PETER T. AIRSTA CORPUS CHRISTI
2 LT CONRAD, BRYAN E. AIRSTA BORINQUEN
The number of applicants for this program was 4.
e. Aviation Engineering Officer Training
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LT BARNETT, CRYSTAL A. AIRFAC CHARLESTON
2 LT WALLIS, ABIGAIL T. SEC S DIEGO AVIATION OPS DIV
3 LT RUSCH, LEVI S. AIRSTA KODIAK
4 LT JUNGHANS, PAUL R. OPBAT SUPPORT
5 LT SCHWARTZ, ERIC A. AIRSTA ATLANTIC CITY
6 LT MORRIS, BLAKE J. ATC MOBILE HH-65 TRNG DIV
7 LT BREEN, ANDREW N. HITRON
8 LT STADIG, SEAN E. AIRSTA ELIZ CITY
9 LT MITCHELTREE, JOSHUA H. AIRSTA ATLANTIC CITY
10 LT OREDSON, ERIK W. AIRSTA TRAVERSE CITY
11 LT SELLA, EDWARD W. AIRSTA CLEARWATER
12 LT BOGDAN, ANDREW M. AIRSTA BARBERS PT
13 LT BROCK, NATHAN R. AIRFAC CHARLESTON
14 LT MONTEFORTE, ANTHONY J. AIRSTA ATLANTIC CITY
15 LTJG RETTIG, JACOB R. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
Alternate list - in alphabetical order:
NO RANK NAME UNIT
1 LT BRECHER, DUSTIN L. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
2 LT CONRAD, JACOB B. AIRSTA CORPUS CHRISTI
3 LT HAWLEY, CASSANDRA N. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
4 LT JACKSON, TERRELL D. AIRSTA BARBERS PT
5 LT MORROW, THOMAS A. HITRON
The number of applicants for this program was 36.
f. Flight Safety Officer
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR GREENWOOD, ANDREW T. FORCECOM (TOT)
2 LCDR MATTHEWS, GEORGE R. AIRSTA HOUSTON
3 LCDR VERHAGE, SCOTT T. AIRSTA KODIAK CORDOVA DEPL
4 LT WHITE, JAMES F. SEC S DIEGO AVIATION OPS DIV
5 LT BLUNIER, DAVID J. OPBAT SUPPORT
6 LT JEFFRIES, HARRY B. C27J APO OPERATIONS DIV
7 LT LYNCH, LANCE M. ATC MOBILE AVIATION OPS DEPT
8 LT HILBURN, DANIEL R. HITRON
9 LT SEYMOUR, DANIEL J. SEC COL RIVER AV OPS DIV
10 LT MAGIN, JONATHAN D. HITRON
11 LT HAFENSTEINER, SAMUEL B. AIRSTA SAN FRANCISCO
12 LT FREEMAN, MICHAEL I. ATC MOBILE HH-65 TRNG DIV
13 LT ODOWD, SEAN R. HITRON
14 LT CAMPBELL, IAN M. HITRON
15 LT QUINN, SHEA A. HITRON
16 LT MESSINA, JOSEPH W. AIRSTA MIAMI
17 LT CLAYTON, TESSA R. AIRSTA ATLANTIC CITY
18 LT OLAH, TIMOTHY J. FOWARD OPERATING BASE NBVC
19 LT SMITH, MATTHEW A. AIRSTA BARBERS PT
20 LT NICOLET, TIMOTHY G. AIRSTA KODIAK
21 LT SMITH, LAUREN R. HITRON
22 LT SMITH, MARSHALL D. AIRSTA SACRAMENTO
23 LT JONES, WESLEY C. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
24 LT STOCKTON JR, JOHN S AIRSTA ELIZ CITY
25 LT WEBB, WRYAN C. AIRSTA TRAVERSE CITY
26 LT MANLEY, ANDERS H. AIRSTA SAN FRANCISCO
27 LT DONAHEY, LOGAN B. AIRFAC NEWPORT
28 LT MAYER, MATTHEW M. OPBAT SUPPORT
29 LT EGEZEINO, JONATHAN R. AIRSTA SACRAMENTO
30 LT POEHLER, NICHOLAS D. AIRSTA BARBERS PT
31 LT NAUM, JACOB R. AIRFAC MUSKEGON
32 LT SMIT, KEVIN P. AIRSTA ATLANTIC CITY
33 LT VANDEHEI, RYAN J. SEC HMBLDT BAY AV OPS DIV
34 LT BOGDAN, ANDREW M. AIRSTA BARBERS PT
35 LT GILLIS, DANIEL J. AIRSTA SAVANNAH
36 LT BENCH, JUSTIN J. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
37 LTJG MOORE, JUSTIN M. AIRSTA CAPE COD
The number of applicants for this program was 42.
2. The actual date of assignment to PG/Adv Ed will be coordinated
between the member, the program manager, and the appropriate
assignment officer within the Coast Guard Personnel Service Center
during the upcoming assignment season. Selectees are encouraged to
contact the program manager regarding program requirements. Primary
candidates selected for their first choice PG/Adv Ed program will
receive a program acceptance memo within two weeks from the date of
this message.
3. IAW Ref A thru Ref C, attending a fully-funded advanced education
program will incur a minimum active duty obligation of three months
for each month of education for the first 12 months and one month for
each month thereafter. Service obligation periods commence on the date
of graduation, program completion, disenrollment, or the termination
of previously incurred obligated service, whichever is later (e.g.,
CGA obligated service, flight training). Questions regarding obligated
service should be directed to the Separations Section of PSC-OPM-1 at
202-795-6432 or ARL-PF-CGPSC-OPM-1-separations(at)uscg.mil.
4. The precept which convened the panel and charged panel members with
their duties is located in the PSC-OPM-1 PG/Adv Ed folder in OPM’s
Reference Library on the CG Portal at
https://cglink.uscg.mil/952612b1.
5. Selection Panel questions contact LT Lauren Binger, Assistant
Chief, Boards Section, 202-795-6441.
6. The Panel's membership and units are:
NAME UNIT
CDR Scott B. Powers COMMANDANT (CG-41)
CDR Jeremy R. Denning COMMANDANT (CG-1131)
CDR Jake M. Smith COMMANDANT (CG-833)
LCDR Kenneth H. Rockhold COMMANDANT (CG-1131)
LCDR Jessica S. Davila CG PSC-OPM-2
7. For career counseling, send an e-mail request for an appointment to
ARL-PF-CGPSC-OPM-4(at)uscg.mil.
8. CAPT M. H. Day, Chief, PSC-OPM, sends.
9. Internet release is authorized.