R 30 AUG 19
ALCGOFF 130/19
SUBJ: RESULTS OF THE AY20 AVIATION CONSOLIDATED POSTGRADUATE/ADVANCED
EDUCATION SELECTION PANEL
A. ALCGPSC 039/19
B. ACTIVE DUTY OFFICER POSTGRADUATE AND ADVANCED EDUCATION PROCESS
GUIDE
C. CG PERFORMANCE, TRAINING, AND EDUCATION MANUAL, COMDTINST
M1500.10(SERIES)
1. The Aviation Consolidated Postgraduate / Advanced Education (PG/Adv
Ed) Selection Panel convened on 06 August 2019. The selectees are listed
below:
a. Aviation Safety Systems
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR HANSON, KEVAN P. ATC MOB C130H TRNG-CLRWTR FL
2 LT KAUFFMAN, ANDREW P. AIRSTA SACRAMENTO
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT HOREJS, THOMAS E. HITRON
2 LCDR PLUNKETT, JOSEPH P. AIRSTA SITKA
3 LCDR RHODES, NATHANAEL J. AIRSTA SAVANNAH
4 LCDR SLUSHER, RANDALL J. AIRSTA BARBERS PT
The number of applicants for this program was 11.
b. Aeronautical Engineering Avionics Project Management
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR BELANGER, BEAU C. AIRSTA KODIAK
2 LT EBERLY, DOUGLAS A. AIRSTA SITKA
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT YODER, RORY A. AIRSTA CLEARWATER
2 LT JURIN, JEFFREY C. HITRON
3 LCDR DUBINSKY, MICHAEL J. AIRSTA SAN FRANCISCO
The number of applicants for this program was 8.
c. Aeronautical Engineering - STEM MBA
Primary selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT WIEST, ZACHARY M. SEC NORTH BEND AV ENG DEPT
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT JURIN, JEFFREY C. HITRON
The number of applicants for this program was 3.
d. Aeronautical Engineering - Structures
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR NICHOLS, BRET D. AIRST/SFO PORT ANG AVT ENG DEP
2 LT LEE, CHANEL L. SEC S DIEGO AVIATION ENG DIV
Alternate list - in order of selection:
NO RANK NAME UNIT
1 LT YODER, RORY A. AIRSTA CLEARWATER
2 LT JURIN, JEFFREY C. HITRON
The number of applicants for this program was 5.
e. Aviation Engineering Officer Training
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LT AMENDOLARA, MARK C. AIRSTA MIAMI
2 LT MORROW, THOMAS A. HITRON
3 LT MONACELLI, CHRISTOPHER M. AIRSTA SAN FRANCISCO
4 LT COSENZA, NICHOLAS F. AIRFAC MUSKEGON
5 LT KELLEY, DEREK M. AIRSTA BARBERS PT
6 LT COGLEY, THOMAS R. SEC HMBLDT BAY AV OPS DIV
7 LT KNAUP, KEVIN M. AIRSTA KODIAK
8 LT WADSWORTH, CALEB W. AIRSTA/SFO PORT ANG OPS DEPT
9 LT MORAVEC, ANDREW J. AIRSTA SAVANNAH
10 LT HABA, REBEKAH S. AIRSTA ELIZ CITY
11 LT NEAL, JUSTIN R. AIRSTA SITKA
12 LT HAWLEY, CASSANDRA N. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
13 LT TINARI, MARCO M. AIRSTA BORINQUEN
14 LT TAYLOR, LUCAS E. AIRSTA BORINQUEN
15 LT BABCOCK, ISAAC T. AIRSTA BARBERS PT
Alternate list - in alphabetical order:
NO RANK NAME UNIT
1 LT FORTEZA, AUDRA K. SEC HMBLDT BAY AV OPS DIV
2 LT POEHLER, NICHOLAS D. AIRSTA BARBERS PT
3 LT SLICK, JEB S. AIRFAC CHARLESTON
4 LT SMITH, SHEA S. SEC S DIEGO AVIATION OPS DIV
5 LT WEBBER, NICOLE M. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
The number of applicants for this program was 24.
f. Flight Safety Officer
Primary list – in order of precedence:
NO RANK NAME UNIT
1 LCDR ST.CIN, KEVIN L. ATC MOBILE HC-144 TRNG DIV
2 LCDR MURPHY, KEVIN H. AIRSTA CAPE COD
3 LCDR HILL, SAMMY A. AIRSTA/SFO PORT ANG OPS DEPT
4 LCDR HARDGROVE, MATTHEW G. AIRSTA ATLANTIC CITY
5 LCDR MAGIN, JONATHAN D. HITRON
6 LCDR VINH, LINH AIRSTA ATLANTIC CITY
7 LCDR STERN, DAVID M. AIRSTA NEW ORLEANS
8 LT REILY, JAMES S. AIRSTA NEW ORLEANS
9 LT MONEZ, TYLER A. AIRSTA ELIZ CITY
10 LT CASIDA, ERIC S. AIRSTA BARBERS PT
11 LT HAFENSTEINER, SAMUEL B. AIRSTA SAN FRANCISCO
12 LT CAMPBELL, IAN M. HITRON
13 LT VOTH, KATHERINE O. AIRSTA SAN FRANCISCO
14 LT TOUROT, NICOLE J. AIRSTA BARBERS PT
15 LT OLEARY, SYNGE C. AIRSTA BORINQUEN
16 LT CINQUE, ANDREW J. AIRSTA ATLANTIC CITY
17 LT LUXHOJ, CARL A. AIRSTA BORINQUEN
18 LT MCCORMACK, JAMES B. AIRSTA ELIZ CITY
19 LT SMITH, LAUREN R. HITRON
20 LT ANDERSON, LARS D. AIRSTA KODIAK
21 LT BOWERS, ZACHARY T. AIRSTA KODIAK
22 LT COSENZA, MICHELLE A. AIRSTA CAPE COD
23 LT SMITH, MARSHALL D. OL-AIRSTA SACTO-C27J TRNG DIV
24 LT ARDAN, JONATHAN B. AIRSTA TRAVERSE CITY
25 LT KLAKRING, MICHAEL G. AIRSTA SITKA
26 LT GUARNO, ADAM C. AIRSTA NEW ORLEANS
27 LT MANLEY, ANDERS H. AIRSTA SAN FRANCISCO
28 LT DONAHEY, LOGAN B. ATC MOBILE HH-65 TRNG DIV
29 LT GONZALES, MICHAEL J. AIRSTA MIAMI
30 LT RUSSELL, RONAQUA A. AIRSTA MIAMI
31 LT MAYS, TREVOR S. AIRSTA NEW ORLEANS
32 LT CHAMPLIN, MARGUERITE G. SEC NORTH BEND AV OPS DIV
33 LT MAYER, MATTHEW M. OPBAT SUPPORT
34 LT RYCHTANEK, RACHEL L. AIRSTA DETROIT
35 LT SCHEMEL, CARL W. AIRSTA ELIZ CITY
36 LT SCHLANK, CARTER T. AIRSTA CLEARWATER
37 LT TAYLOR, TRESTON T. SEC S DIEGO AVIATION OPS DIV
38 LT O'NEILL, RYAN W. AIRSTA MIAMI
39 LT PETERSON, BRIAN J. A. AIRSTA SAVANNAH
40 LT SHERER, ADAM R. AIRSTA/SFO PORT ANG OPS DEPT
41 LT CASTILLO, JOSHUA R. AIRSTA CORPUS CHRISTI
42 LT MOORE, JUSTIN M. AIRSTA CAPE COD
The number of applicants for this program was 58.
2. The actual date of assignment to PG/Adv Ed will be coordinated
between the member, the program manager, and the appropriate
assignment officer within the Coast Guard Personnel Service Center
during the upcoming assignment season. Selectees are encouraged to
contact the program manager regarding program requirements. Primary
candidates selected for their first choice PG/Adv Ed program will
receive a program acceptance memo within two weeks from the date of
this message.
3. IAW Ref A thru Ref C, attending a fully-funded advanced education
program will incur a minimum active duty obligation of three months
for each month of education for the first 12 months and one month for
each month thereafter. Service obligation periods commence on the date
of graduation, program completion, disenrollment, or the termination
of previously incurred obligated service, whichever is later (e.g.,
CGA obligated service, flight training). Questions regarding obligated
service should be directed to the Separations Section of PSC-OPM-1 at
202-795-6432 or ARL-PF-CGPSC-OPM-1-separations(at)uscg.mil.
4. The precept which convened the panel and charged panel members with
their duties is located in the PSC-OPM-1 PG/Adv Ed folder in OPM’s
Reference Library on the CG Portal at:
https://cg.portal.uscg.mil/units/psc/psc-
opm/OPM%20Reference%20Library/Forms/AllItems.aspx
5. For Selection Panel questions contact LT Justin Nease, Assistant
Chief, Boards Section, 202-795-6441.
6. The Panel's membership and units are:
NAME UNIT
CAPT Torrence B. Wilson COMMANDANT (CG-4A)
CDR Patrick M. Lineberry COMMANDANT (CG-41)
CDR Jeremy R. Denning COMMANDANT (CG-1131)
LCDR Adam K. Young COMMANDANT (CG-1131)
LCDR Jessica S. Davila CG PSC-OPM-2
7. CAPT M. T. Brown, Chief, PSC-OPM, sends.
8. Internet release is authorized.