R 6 JUN 19
ALCGPSC 061/19
SUBJ: PY19 ACTIVE DUTY CHIEF WARRANT OFFICER (CWO) APPOINTMENT BOARD
RESULTS
A. Appointing Warrant Officers, COMDTINST M1420.1(series)
B. Enlisted Accessions, Evaluations, and Advancements, COMDTINST
M1000.2(series)
C. Active Duty CWO Appointment Guide
D. Weight and Body Fat Standards Program Manual, COMDTINST M1020.8
(series)
1. The Commandant has approved the report of the Chief Warrant Officer
(CWO) Appointment Board convened on 1 April 2019, the appointment
eligibility list and respective cuts and predictors are effective 1
June 2020 through 31 May 2021, pending the Secretary’s approval. It
should be noted that if the previous year's list for a specific
specialty has been exhausted, appointments may be made prior to the 1
June 2020 effective date to meet the needs of the Service. The cuts
and predictors will be reviewed on a quarterly basis and adjusted as
necessary. Candidates who appeared before this board, but have since
accepted appointments as a result of their eligibility from last
year's list (PY18), do not appear below.
2. The following personnel, listed by specialty in order of selection,
are recommended for appointment to warrant grade as vacancies occur.
a. AVIATION ENGINEERING - AVI
NO RANK NAME
1 AETC BUCKLEW, BRADLEY R
2 AMTC WALTERS, MICHAEL J.
3 AETCS STERRETT, MICHAEL P.
4 AMTC COLEMAN, DANIEL C.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
5 AETC GODFREY, LANCE L.
6 AETC PHUNG, CHAN P.
7 AETC BUSH, CHARLES P.
8 AETC DURYEA, KEVIN C.
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
9 AMTC MAPAKOI, WILLIAM A.
10 AMTC BAKER, BRIAN C.
11 AETC ROUSE, RANDALL A.
12 AMTC PARKER, RYAN J.
13 AMTC BONE, MATTHEW A.
14 AMTC CORCINO, DAVID
15 AETC HANSON, RODERICK N.
16 AMTC TUTTLE, JEREMY L.
17 AMTC VALLERGA, WILLIAM W.
18 AETC PHARR, MICHAEL W.
19 AETCS STOUGH, BEAU J.
20 AMTC MARSH, TRAVIS V.
21 AMTC WINGO, BENJAMIN F.
22 AETC HOREJSI, JON C.
23 AETCS GERBER, MATTHEW J.
24 AETC PINA III, RICHARD A
25 AETC SABANGAN JR, JACINTO A.
b. BOATSWAIN - BOSN
NO RANK NAME
1 BMCS WINIARSKI, MICHAEL E.
2 BMC RANTUCCIO, CHRISTOPHER J.
3 BMCS CRAHEN, SHAWN J.
4 BMCS REYNOLDS, ELIJAH B.
5 BMC LORENTZ, ADAM J.
6 BMC HINES, BRANDON S.
7 BMCS DEFOGGI, LANCE D.
8 BMCS SUNDAY, DANIEL C.
9 BMC MURRAY, ADAM T.
10 BMC ZYLINSKI, ANDREW K
11 BMC SANCHEZ, NATHANIEL R.
12 BMC NEAL, MELISA A.
13 BMC ADAMS, BRYCE B.
14 BMC LABOMBARD, TERRY M.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
15 BMC GARVER, DANIEL B.
16 BMC BURKE, JASON O.
17 BMCS KASTNER, JEREMY J.
18 BMC LALLIER, BENJAMIN D.
19 BMC BUFFORD, JAMES W.
20 BMC HABERSHAW, SCOTT M.
21 BMC ROLOFF, TRAVIS T.
22 BMC SPURLOCK, CHRISTOPHER A.
23 BMCS CASE, CRAIG A.
24 BMC BARRETT, SEAN P.
25 BMC MCCOMMONS, JASON W.
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
26 BMC SULLIVAN, BRIAN G.
27 BMC EARL, OWEN G.
28 BMC SMITH, JOSHUA C.
29 BMC MEADOWS, JAMES L.
30 BMC GRAY, ZACHARY R.
31 BMC KIRBERT, ROBERT J.
32 BMC MOTTEL, DAVID B.
33 BMC JONES, NATHAN L.
34 BMC JONES, JON-MICHAEL
35 BMC FINCH, RYAN W.
36 BMC DOLL, JAMES M.
37 BMC CULICAN, JEREMY B.
38 BMC WARDYNSKI, CASEY M.
39 BMC SAFLIN, STEPHEN T.
40 BMC LEWIS, JEFFERY W.
41 BMC QUINONES, JUAN E.
42 BMC GRAYBILL, JEREMY D.
43 BMC DAVIDSON, ASHLEY W.
44 BMCS BENNETT, KELLY M.
45 BMC BRESNAHAN, DARRELL L.
46 BMC GIGGI, GREG M.
47 BMC DIGGS, STEPHEN G.
48 BMC FULLER, TROY G.
49 BMC TAYLOR, ROBERT C.
50 BMC CANNY, BRENDAN M.
51 BMC LIUZZI, ANTHONY V.
52 BMC HENRY, SCOTT A.
53 BMC BARRY, PAUL F.
54 BMC NORBRYHN, JEREMY K.
55 BMC BRADY, BRANDON I.
56 BMC FIGHTMASTER, JOEL D.
57 BMC OLIVEIRA, MATTHEW P.
58 BMC KNOWLES, KRISTOPHER R.
59 BMC BURGOYNE, DANIEL P.
60 BMC SPRAGUE, JADON J.
c. CRIMINAL INVESTIGATOR - INV
NO RANK NAME
1 MSTC SCHECK, MARTIN N.
2 BM1 MADDOX, BRANDON M.
3 BM1 VENABLE, JEREMY R
4 MK1 BURKETT, JAMES E.
5 ME1 GOLETSKI, SHAWN R.
6 YN1 CASTLE, CALVIN D
7 AET1 WALTON, JOHN R.
8 BM1 LANE, CHRISTOPHER M.
(CUT)--------------------------------------------------------------
9 BM1 TAIBI, ANTHONY T.
10 ME1 THOMAS, NATHAN M.
(PREDICTOR)--------------------------------------------------------
d. DIVING - DIV
NO RANK NAME
1 DVC HALL, CHRISTOPHER K.
(CUT AND PREDICTOR)-------------------------------------------------------
2 DVC SEUFER, GREGORY P.
3 DVC KAZOURIS, ADONIS A.
e. ELECTRONICS - ELC
NO RANK NAME
(CUT)---------------------------------------------------------------------
1 ETC SETZER, JACK R.
2 ETC RARDON, ANDREW
3 ETC KING, JAMES G.
4 ETC DAWSON, GREGORY
5 ETC BUTLER, JOSHUA P.
6 ETC THOMPSON, MATTHEW A.
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
7 ET1 CAMPBELL, SEAN W.
8 ETCS HARTENSTINE, MATTHEW J.
9 ETC FLEMING, JERAME R.
10 ETC TAYLOR, BRENT J.
11 ETC REGELE, MATTHEW R.
12 ETC REID, JARED A.
13 ETCS HARRISON, MICHAEL P.
14 ETC BUTLER, THOMAS F.
15 ET1 TOTH, DANIEL I.
16 ET1 ORTEGA, LUIS G.
17 ET1 BUTTERFIELD, SHANNON E.
18 ETC SORISTO, ANDREW J.
19 ETC WILLIAMS, SHELDON
20 ETC TANNER, CHRISTOPHER E.
21 ETC PATE IV, WILLIAM X.
22 ETC FLEMING, BRETT C.
23 ETC CLOPTON, ANDREW W.
24 ETC GUZMAN, JOSE M.
25 ETC MOSS, MATTHEW M.
f. FINANCE AND SUPPLY - F&S
NO RANK NAME
1 SKC MESEN, CRISTINA P.
2 CSCS HA, ANDREW
3 SKC HOLUBEC, KIMBERLY R.
4 SKC SAUER, TERRY D.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
5 CSCS MISHOE, LINCOLN M.
6 CSC INGRAM, BRANDON H.
7 SKC MOYA, DARIEN
8 SKC KATZ, CHRISTOPHER A.
9 SKC BOUDREAU, KEVIN L.
10 SKC JACKSON, JOHN D.
11 SKC BARRETO, JUAN M.
12 CSCS MCCARTHY, JOHN E.
13 SKC DOMINGUEZ, CARLOS
14 SKC CARTIER, STEPHEN M.
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
15 CSC ACEVEDO, MELVIN J.
16 CSC COLLINS, EDWARD W.
17 SKC PEREIRA, MARCUS L.
18 SKC SAVAIN, SHIKEIYUNDA T.
19 SKC SWEETLAND, JOSEPH L.
20 CSC BENTON, BENJAMIN W.
21 CSC LEWIS, PETER J.
22 CSC SMALLER, LANCE W.
23 SKC FOXWORTH, MARSHALL D.
24 CSC HERNANDEZ, OSWARD M.
25 CSCS CIURLINO, ANTHONY J.
26 SKC DUNHAM, JOMAR R.
27 CSC KNESEK, CHRISTOPHER R.
28 CSC STEARNS, KELLY L.
29 SKC COLON, KAUAKEA B.
30 SKC RIOS, LUIS
31 SKC MALIK III, WALTER E.
32 SKC ARAKAKI, REBECCA K.
33 SKCS NEWKIRK, NICHOLAS R.
34 SKC DAVIS, FERMODESA L.
35 SKC FORD, NICHOLAS S.
36 SKC HERNANDEZ, HARRY
37 CSC EDSALL, CRAIG M.
38 SKC BORRONI, ANDRES M.
39 SKC LOZANO, EDWIN W.
40 SKC KING, MATTHEW L.
g. INFORMATION SYSTEMS MANAGEMENT - ISM
NO RANK NAME
(CUT AND PREDICTOR)-----------------------------------------------------
1 ITC LAWTON, BRIAN R.
2 ITCS BURNS, ERIC R.
3 ITCS MORGAN, JUSTIN L.
4 ITC PHILLIPS, JOSHUA R.
5 ITC JACKSON, BRYAN S.
6 ITC COX, SEAN C.
7 ITC PAAUWE, RICHARD A.
8 ITC JOHNSON, JARED N.
9 ITC HARRINGTON, JACOB A.
10 ITC WILHITE, CLINTON D.
11 ITC GARRAND, NEIL A.
12 ITC KETTENACKER, DONALD W.
13 ITC SALADINO, THOMAS V.
14 ITC LORING, TRAVIS L.
15 ITC BUOHL III, CHESTER H.
16 ITC BRENNAN JR, RICHARD J.
17 ITC LINDO, ALAN
18 ITC ORELLANA, GERARDO A.
19 ITC BELLIS, BRANDON M.
20 ITC WILLIAMS, KEVIN L.
h. INTELLIGENCE SYSTEMS SPECIALIST - ISS
NO RANK NAME
1 ISC MURNAN, CHRISTOPHER M.
(CUT AND PREDICTOR)----------------------------------------------------------
2 ISC KELLY, MARK W.
3 ISC GALLIMORE, RUSSELL K.
4 ISC TORRES, VICTOR J.
5 ISC DAVENPORT, MATTHEW M.
6 ISC MARRERO, JULIUS A.
7 ISC VARGAS, MICHAEL J.
8 ISC REED, MICHAEL C.
9 ISC PENN, ANDREW M.
10 ISC MOBLEY II, GAROLD C.
i. MARITIME LAW ENFORCEMENT AND SECURITY SPECIALIST - MLES
NO RANK NAME
(CUT AND PREDICTOR)--------------------------------------------------------
1 MEC PEREZ, OMAR I.
2 MEC EASLEY, SCOTT P.
3 MEC SIRACO, STEPHEN P.
4 MECS FAULKNER, CHRISTOPHER B.
5 MEC TURNER, DAVID B.
6 MEC ANONTAVARA, JOSEPH
7 MEC MANNING, TRENT R.
8 MEC SIMMONS, JAMES D.
9 ME1 SCULLIN, RYAN P.
10 MEC VITORINO, EDUARDO R.
j. MARITIME SAFETY SPECIALIST DECK - MSSD
NO RANK NAME
1 ASTC POWELL, IAN T.
2 BM1 STOCKDALE, ZACKARY D.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
3 MSTC WILSON, JOSHUA A.
4 MSTC CLORE, EMILY L.
(PREDICTOR)----------------------------------------------------------------
5 BMC GLENZER, WILLIAM K.
6 BMC GRAY, CALEB H.
7 MSTC FEGLEY, NICHOLAS A.
8 MSTC WATTS, THOMAS F.
9 MSTC HEGARTY, STEVEN T.
10 MSTC KERGER, SAMUEL W.
11 MSTC CARROLL, NOREEN P.
12 MSTC JARRETT, PAUL S.
13 BMC YEAGER, HEATH D.
14 MSTC FITZGERALD, DUSTIN T. M.
15 MSTC SHEPARD, CARL T.
16 MSTC PENDARVIS, CHAD E.
17 MSTC RENNIE, CLAYTON P.
18 BM1 BAUZ, RICHARD E.
19 MSTC RENDON, JASON M.
20 MSTC WELLBORN, ROBERT E.
21 BMC DUANE, JESSE L.
22 MSTC VOGEL, ERIC M.
23 MSTC DELANEY, KASSIE E.
24 ASTC MORGAN, ROBERT W.
25 MST1 MASSEY, MATTHEW H.
26 MSTC HOBSON, WILLIAM R.
27 MSTC GREER, JOSHUA P.
28 MSTC ALLING, JESSE A.
29 MSTC MEADOWS, JERRY F.
30 BMC LAUGHLIN, JAMES M.
31 MSTC LABADIE, DAVID J.
32 BMC DOLAN, SEAN J.
33 MSTC LEOS, JEREMIAS
34 MSTC ALVAREZ, ROBERT
35 BMC DEAKYNE, MICHAEL E.
36 BMC BOREL, DERRICK E.
37 BMC PARADISO, JAMES R.
38 BMC MCGAUGHEY, ROBERT B.
39 BMC DENNIS, CASEY H.
40 BMC MYERS, BRIAN W.
k. MARITIME SAFETY SPECIALIST ENGINEERING - MSSE
NO RANK NAME
1 DCC SCHWEIKERT JR, ROBERT W.
2 EMC DALLAS, JAMEL H.
3 MKC LANDRY, JOHN T.
4 EMC LOUIS, CARL A.
5 MKC PERYEA, RYAN J.
6 MKC DOWLING, SETH A.
7 MKC TAYLOR, CHRISTOPHER J.
8 MKC TENORIO, JOSEPH D.
9 MKCS KOLL, MATTHEW
10 MKC TRIBECK, KEVIN C.
11 MKCS JACKSON, LEE W.
12 MKCS BROZUSKY, NICHOLAS
13 EMC JUSTICE, NOLAN R.
14 MKCS BOWLEY, MARTIN A.
15 MKC GALFO, ANTHONY T.
16 EMC FERNANDES, RUSSELL A
17 DCC WEVODAU, MATTHEW D.
18 MKC PASKIEVICH, STEPHEN F.
19 MKC LEWIS, ADAM J.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
20 MKC TUCCIARONE, GRANT R.
21 MKC NEELY, BRIAN J.
22 MKC WRIGHT, JUSTIN B.
23 MKC DEVORE, BRYAN C
24 MKC SMOOT, ADAM L.
25 EMC SKANG, TRUMAN N.
26 MKC HURTADO, NATHANIELL L.
(PREDICTOR)----------------------------------------------------------------
27 MKC KOVACEVICH, JOHN R.
28 MKC SOPKO, DANIEL E.
29 EMC CARNAGHI, JOSHUA
30 MKC WHITE, ANDREW D.
31 EMC ATWELL, ANTHONY D.
32 EMC STEWART, DEREK J.
33 MKC JORDAN, MICHAEL D.
34 EMC HURTADO, DANIELL E.
35 EMC CARTER, YANCY H.
36 MKC PEREZ, ERNESTO
37 MKC BULLER, JAY W.
38 MKC JENNESS, JOSHUA T.
39 EMC COLLINS, KURTIS J.
40 EMC MCLAURIN, MICHAEL J.
41 MKCS HEAPE, GEORGE E.
42 MKC MICHAEL, JOSHUA R.
43 MKC MONTESINO, KELLYN R.
44 DCC HUNT, AUSTIN F.
45 MKC ROGERS, MICHAEL R.
46 MKC BOURBONNAIS, JESSE L.
47 MKC POL, JAYSON L.
48 MKC MANBECK, JEREMIAH R.
49 EMC DUFFICY, JAMES D.
50 EMC SANDERS, PAUL D.
51 EMC PIETRIS, JOSEPH P.
l. MARITIME SAFETY SPECIALIST RESPONSE - MSSR
NO RANK NAME
1 MSTC BORKOWSKI, ANNMARIE
(CUT)--------------------------------------------------------------------
2 MSTC SCHIANO, FRANCIS J.
(PREDICTOR---------------------------------------------------------------
3 MSTC EHLERS, SPENCER R.
4 MST1 MCLELLAND, CHRYSTIN A.
5 MSTC NYSTROM, BRYAN D.
6 MSTC SULFRIDGE, BRANDON R.
7 MSTC NG, JOHN H.
8 DCC RUEGSEGGER, MATTHEW L.
9 MSTC SCHUGHART, BRIAN D.
m. MATERIAL MAINTENANCE - MAT
NO RANK NAME
1 DCC TRUELOVE, WAYLON S.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
2 DCC BOSS, BRIAN R.
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
3 DCC STIEHR, RYAN D.
4 DCC STEVENS, JOSEPH D.
5 DCC BOCK, KRISTIN L.
6 DCC CUBBEDGE, JESSE W.
7 DCC MUSSER, LAWRENCE H.
8 DCC DOBOS, SCOTT N.
9 DCC WHEELEY, BRANDON M.
10 DCC LASSITER, MATTHEW D.
n. MEDICAL ADMINISTRATION - MED
NO RANK NAME
1 HSC PASQUIER, ERICA L.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
2 HSC FLOR, BRIAN T.
3 HSC FAVELA, CHARLES J.
4 HSCM LAWSON, DAMON R.
5 HSC WILLIAMS, DEREK A
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
6 HSC BORUP, JEFFERY D.
7 HSC CISNEROS, CHRISTOPHER E.
8 HSC DURANRODRIGUEZ, MARICRUZ Y.
9 HSC SANCHEZ, FEDERICO G.
10 HSC GARCIA, JOSHUA R.
o. NAVAL ENGINEERING - ENG
NO RANK NAME
1 MKC LOPEZ, CARLOS P.
2 MKCS HERNANDEZ, JOSEPH E.
3 MKC FLORANE, SEAN M.
4 MKC THRAPPAS, DERICK W.
5 MKC MARINO, BLAKE C
6 MKCM PEREZ, JOHN A.
7 EMC CLOONAN, WILLIAM H.
8 MKC LUBBERS, KURT A
9 MKC CATELLI, MICHAEL E.
10 EMC CASTELLO, SAULO R.
11 MKC SANCARRANCO, NATHAN L.
12 MKC GROSS, THOMAS C.
13 MKC EDWARDS, RAYMOND G.
14 MKCS LA, RASEPT
15 MKC CABRERA, NOEL
16 MKC SADLER, JASON E.
17 MKC EUBANKS, KEVIN W.
18 MKCS PEAVEY, BENJAMIN R.
19 MKCS GROGAN, WESLEY M.
20 MKC UCETA ESPINAL, EDWAR A.
21 MKC WEBBER, JOHN J.
(CUT)--------------------------------------------------------------------
22 MKC WILKINSON, SHAWN C.
23 MKC WEST, JESSE M.
24 MKC LADNIER, MATTHEW L.
25 MKC YORK, PETER C.
26 EMCS WANDREI, JEREMY J.
27 EMC FRAWLEY, BRANDON P.
28 MKC QUINN, JOHN J.
29 EMC BENALLY, MARCUS L.
30 MKC OLSON, TRAVIS R.
31 EMC OLSEN, DOUGLAS T.
(PREDICTOR)---------------------------------------------------------------
32 EMC EVANS, AARON M.
33 MKC CLEMENTS, MICHAEL A.
34 MKC GUNNELS, GREGORY S.
35 MKC DOMENECH-DIAZ, DANIEL
36 MKCS QUICHOCHO, ROBERT B.
37 MKC BRANNON, RYAN D.
38 EMC CRAIG, STEVE M.
39 MKC BONSEY, BOBBY G.
40 MKC WOLF, CHRISTOPHER N.
41 MKC GARZA, DANIEL N.
42 MKC SMITH, TODD A.
43 MKC HODGINS, SHAUN M.
44 EMCS BRATLAND, ERIK J.
45 EMCS MAYTUM, CHRISTOPHER J.
46 EMC JOYCE, JOHN G.
47 MKC REISER, NICHOLAS S.
48 MKC ENFINGER, JAMES R.
49 EMC GEORGE, ERIC B.
50 MKC MARTIN, CHRISTOPHER E.
51 MKC TURNER, TONY L.
52 EMC STEINER, MARK D.
53 EMC VANHORN, BRAD C.
54 EMC ELDRIDGE, BRIAN T
55 EMC SARDINAS, JASON J.
56 MKC RALBOVSKY, ERIC J.
57 EMC PANGELINAN JR., MANUEL C.
58 MKCS CLARK, DANIEL A.
59 MKC JONES, CHRISTOPHER Z.
60 EMC KINGSLAND, DAVID J.
p. OPERATIONS SYSTEMS SPECIALIST - OSS
NO RANK NAME
(CUT AND PREDICTOR)----------------------------------------------------
1 OSCS AVANT, TRAVIS W.
2 OSC TRUDE, JONATHON R.
3 OSCS GLASGOW, KESTER A.
4 OSC FLORSCHER, CHRISTOPHER W.
5 OSC MCDONALD, CHRISTOPHER M.
6 OSC MEDINA, JOSEPH M.
7 OSC SWEETMAN, KEVIN R.
8 OSC WOLZ, MICHAEL J.
9 OSC CURA, DESMOND G.
10 OSC VETRANO, DENNIS M.
11 OSC EARLES, STEVEN C.
12 OSC CONROY, JOSEPH R.
13 OSC JORDAN, JESSE W.
14 OSC CARHEE, ASKIA N.
15 OSCS WISSMANN, CLAYTON W.
16 OSC REYNOLDS, JASON S.
17 OSC FOX, RANDY K.
18 OSC LEWIS, REINA K.
19 OSC BABSON, JOHN T.
20 OSC ROEDL, SETH T.
q. PERSONNEL ADMINISTRATION - PERS
NO RANK NAME
1 YNC CONDON, RAQUEL J.
2 YNC FOMBY, STEPHANIE A.
3 YNC ATTEBERRY, KIRSTEN R
4 YNC INGRAM, STEPHENIE K.
5 YNC OCONNOR, DUSTIN C.
6 YNC NEGRON, GAMALIEL
7 YNC TAYLOR, LINDSAY
8 YNCS WETTERSTROM, SHANE E.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
9 YNC DAVENPORT, KRISTIN M.
10 YNC HEINZL, JOHN A.
11 YNC FLEMING, CAITLIN S
12 YNC MCDEVITT, VALERIE A
13 YNC CUBITT, LAUREN B
14 YNC JOHNSON, MEGAN ELIZABETH
15 YNC MILLS, JERE C.
16 YNC STAHL, DAVID E.
(PREDICTOR)-----------------------------------------------------------------
17 YN1 JOHNSON, LOREN M
18 YNCS JACKSON, AARON C.
19 YNC BLAKE, JEANNE M.
20 YNC DIXON, JOSHUA R
21 YNC COX, KASEY LEE
22 YNC BOSSINGHAM, JEFFERSON B.
23 YNC ORTIZ-FRAZIER, TRISHA M.
24 YNC FREEMAN, JEFFREY JOHN
25 YN1 LANGE, MEGAN NICOLE
26 YNC NEWSOM, JONATHAN E.
27 YNC ENDICOTT, MARY F.
28 YNC DOVE, BRIAN L
29 YNC PRELL, RAYMOND J.
30 YN1 O'DONNELL, MEHGAN R.
31 YNC QUINONES, JOE
32 YNC KNAPP, JENNIFER M.
33 YNC GANLEY, JONATHAN T.
34 YNC TERRY, DANIEL K.
35 YNC MURPHY, RICHARD R.
r. PUBLIC INFORMATION - INF
NO RANK NAME
(CUT AND PREDICTOR)---------------------------------------------------------
1 PAC JORGENSEN, LAUREN L.
2 PAC NASH, ROBERT L.
s. WEAPONS - WEPS
NO RANK NAME
1 GMC GRAY, JEREMY J.
2 GMCS HUFTON, DALLAS G.
(CUT)---------------------------------------------------------------------
3 GMC MOZINGO, JASON L.
(PREDICTOR)------------------------------------------------------------------
4 GMC WILSON, JOSHUA G.
5 GMC KEITH, JASON L.
6 GMC FERGUSON, RORY T.
7 GMC ROBERTS, WILLIAM E.
8 GMC MCKEE, RANDOLPH E.
9 GMC CAPEL, DUSTIN J.
10 GMC LINDSLEY, MATTHEW G.
3. Candidates whose names appear at or above the cut for each
specialty are guaranteed to be offered an appointment as vacancies
occur. Candidates whose names appear at or above the cut who have not
been appointed by the time this list expires on 31 May 2020 will be
automatically moved to the top of the following year's eligibility
list, ahead of new candidates. Candidate’s whose names appear at or
above the predictor, but below the cut, are not guaranteed appointment
to warrant grade and should be prepared to re-compete in next year's
(PY20) CWO Appointment Board.
4. Candidates not currently under PCS orders whose names appear at or
above the predictor will be considered tour complete in their current
assignment. These members will not be reassigned as enlisted members
during Assignment Year 2019 until the initial round of CWO
appointments is concluded. Members will be released by OPM for
assignment to enlisted billets after the predicted CWO vacancies have
been filled. Subsequent changes in the CWO workforce may result in
enlisted members being offered appointment throughout the period that
the eligibility list remains valid, even though the member may be
either in receipt of or have executed enlisted PCS orders.
5. Assignment Officers (AOs) are as follows:
a. CWO John Caicedo until June 28, 2019. After June 28, 2019
contact CWO Albert Peralta at 202-795-6453 for AVI, DIV, ELC, F&S,
INF, INV, ISS, MAT, MED, PERS, WEPS, and GENDU.
b. CWO Hailie Brown until June 25, 2019. After June 25, 2019
contact CWO Bryan Kaseman, at 202-795-6462 for BOSN, ENG, ISM, MLES,
MSSD, MSSE, and OSS.
6. Personnel on the eligibility list should not submit an e-resume at
this time. A shopping list for new appointees will be issued by the
appropriate AO listed above via email in late December or early
January.
7. Per Article 3.A.13.d.(1) of Ref A, those candidates whose names
appear at or above the cutoff for appointment to warrant grade or
whose names appear below the cutoff but who are subsequently offered
appointment to warrant grade are not eligible for advancement to E-7,
E-8, or E-9. Recommendation of these members for advancement to E-7,
E-8, or E-9 will be invalidated and their names will be removed
automatically from the established enlisted advancement eligibility
list 60 days after the release of this message, unless they have
notified both PSC-OPM and PSC-EPM of their intention to decline
appointment to chief warrant officer.
8. Candidates who decline appointment or voluntarily elect to remove
themselves from the eligibility list are not eligible to re-compete
for appointment as follows:
a. Candidates who elect to remove themselves from the eligibility
list within two weeks of the date time group of this message are not
eligible to compete for two years.
b. Candidates who either decline appointment or elect to remove
themselves after the two week period are not eligible to compete for
five years.
9. Commanding Officers must ensure that the administrative remarks
entry (CG-3307) is prepared and entered into the member's
Electronically Imaged-Personnel Data Record (EI-PDR) as required by
Article 8.F.2.c of Ref A, for candidates who decline appointment or
elect to remove themselves from the eligibility list.
10. As per Article 8.C.4.b of Ref A, Commanding Officers must ensure
candidates meet commissioning physical requirements and are in
compliance with established weight and body fat standards set forth in
Ref D. Commissioning physicals should be completed by those candidates
that are above the cut. Physicals are good for one year from the date
of completion. Report of Medical Examination, DD2807 and DD2808,
should be forwarded to CWO Claricia Gautier at
Claricia.Gautier@uscg.mil once approved by your clinic administrator.
Annual periodic health assessments (PHAs) do not satisfy commissioning
physical requirements for CWO appointment. Candidates are also
reminded that normal color perception is a commissioning physical
requirement for the following specialties: AVI, BOSN, ELC, INV, MED,
WEPS, ENG, ISM, MLES, and OSS. The INV specialty additionally requires
normal hearing. Exceptions to these requirements are outlined in
Article 3.A.12.a of Ref B.
11. Members found not fully-qualified during the PY19 CWO Appointment
board are not eligible to apply for two years per Article 3.E.11 of
Ref A.
12. Primary Candidate Selection rates by specialty:
Specialty Males Females
AVI 25/25 0/0
BOSN 58/58 2/2
DIV 3/4 0/0
ELC 24/24 1/1
ENG 60/61 0/0
F&S 35/35 5/5
INF 1/1 1/1
INV 10/10 0/0
ISM 20/20 0/0
ISS 10/10 0/0
MAT 9/9 1/1
MED 8/8 2/2
MLES 10/10 0/0
MSSD 37/39 3/3
MSSE 51/51 0/0
MSSR 8/8 2/2
OSS 19/19 1/1
PERS 17/17 18/18
WEPS 10/10 0/0
Total Initial Applicants: 1724
13. The members of the Board and their units are listed below.
Name Unit
CAPT Peter S. Niles SECTOR NEW YORK CMD CADRE
CDR Martha R. Mannion COMMANDANT (CG-INV-1)
CDR Lisa L. Garcez COMMANDANT (CG-6ES)
LCDR Caren C. Damon SECTOR HOUSTON/GAL
LT Dennis J. Wilson COMMANDANT (CG-833)
LT Thomas N. Palmeira SFLC
LT Kimberly N. Angel C3CEN
CWO4 William C. Weaver CG STA HOUSTON
CWO4 Michael V. Carpenter CG RECRUITING COMMAND
CWO4 Brandon W. Blanchard NAVCEN
CWO3 Ronald H. Jensen SECTOR ST. PETE
14. The precept which convened this board and charged the members with
their duties, and the Commandant's Guidance to Promotion Year 2019
Officer Selection Boards and Panels, is available at the following
link: http://cglink.uscg.mil/OPM-1-Boards.
15. The next CWO Appointment Board will convene on 30 March 2020.
The deadline for completing all eligibility requirements in order to
be considered by this board is 1 January 2020. All members desiring
appointment to warrant grade should review Article 3.B of Ref A, Ref
C, and begin working on their application packages now to ensure that
they meet all eligibility requirements and timelines. Ref C is
available at the website location provided above in para 12. The
specific Appointment Board process timeline will be announced via
separate message.
16. The POCs for all active duty CWO Appointment Board issues are LCDR
Ginny Nadolny at Ginny.R.Nadolny@uscg.mil and CWO Jennifer Bell at
Jennifer.K.Bell@uscg.mil. The subject line of any email or message
relating to this ALCGPSC should read 'PY19 Active Duty CWO Appointment
Board.'
17. Released by: CAPT G. T. Prestidge, Commander, CG Personnel Service
Center, The Service Center for Our Most Important Resource – Our
People.
18. Internet release is authorized.